istesozluk.com

Yeni İşyeri Açan Esnafa Kredi

1 Kasım seçim sonrasında konuşulanlardan biri de devletin kobilere vereceği destekti. Başbakan 24 Aralık’ta Kosgeb ödül töreninde bazı açıklamalarda bulundu ve esnafa hem vergi indirimi hem de kobilere özel kredi detaylarından bahsetti. Bu detaylarda şüphesiz öne çıkan nokta geri ödemesiz dönemin olması ve düşük faizli olmasıdır. Bununla birlikte belli bir miktara kadar kazanım sağlansa dahi vergi alınmayacak.

İşyeri Kurup Kredi Alma Diye Bir şey Yok

Öncelik en az 1 yıldır işletmenizin olması gerekiyor kredi desteğinden faydalanmak için. Halkbank üzerinden kredilendirme yapılıyor ve bankadan bu konuda teyit aldığımızda en az 1 yıl işletmenin açık olması gerektiğini bildirdiler. Aslında bu makul talep sonuçta banka da kredi verirken bazı şeylere dikkat etmek durumunda. Ancak işletmeniz eğer 1 yıldan fazladır iş hayatına devam ediyorsa uygun seçeneklerle kredi kullanabiliyorsunuz.

Kredilendirme Hakkında

Kredi olayına eğer karar verdiyseniz önümüzdeki dönemde aşağı yukarı yaşanacakları gözünüze kestirdiniz demektir. Çünkü borçlanma artacak ve bu borçlanmayı minimum zamanda artıya dönüştürmek durumundasınız. Burada da şöyle bir nokta var bu krediyi çekme amacınız? Eğer nakit ihtiyacı için ve kişisel borçlanma içinse ileride daha büyük sıkıntılara yol açabilirsiniz. Son yıllarda işletmelerin batık kredileri incelendiğinde kredinin ya çok az ya da hiç işe kullanılmamış olması. Tabi işe kullanım derken bir planınız olmalı ki yatırım olsun. Yoksa ihtiyacınız yokken dükkanı büyütmek ya da 2. Bir araç almak çok akıl karı değil. Dolayısıyla bu süreçte devlet desteklerini takip etmeye devam edin ama kredi konusunda aceleci davranmayın. Eğe kredi alacaksanız da mutlaka en makul tutarda ve ödeme planında almaya bakın. Sonrası gerçekten işletme sona getirecek kadar kötü olabiliyor.

Siz de yorum olarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın