istesozluk.com
İş Ortamında İlk Gün Stresi

Yeni İşte İlk Gün Stresi

İş ilanları tek tek incelendi ilgilendiğiniz pozisyonlara başvuruda bulundunuz. İşveren ile görüşmeler sağladınız ve en sonunda hayalini kurduğunuz işe başlama günü geldi çattı ve aynı zamanda da yeni işte ilk gün stresi de başladı demektir. Büyük gün öncesi tüm bu çabalarınızın ve yorgunluklarınızın yerini tedirginlik ve kaygı dolu düşüncelere bırakma dönemine girdiniz. Nasıl bir ortam ile karşılanacaksınız ilk gün stresi birçok iş arayan kişiyi oldukça olumsuz etkilemektedir.Etkin bir özgeçmiş ile sizde bu tatlı stresi yaşayabilirsiniz.

Nasıl Davranmalıyım ?

İlk izlenim oldukça önemli olduğundan hem iş arkadaşlarınız ile tanışırken hem de ortama alışırken oldukça pozitif ve neşeli görünmeye özen gösterin. Kimseye ön yargı ile yaklaşmayın öncelikli olarak onları tanımaya zaman harcayın ve sizi tanıması için onlara da kapıyı hep açık bırakın. Bir anda samimi ya da çok soğuk davranmaktan uzak durun. Gereksiz konularda ya da konu hakkında bilgi sahibi değilseniz yorum yapmaktan kaçının onun yerine dinlemeyi tercih edin.

İyi bir gözlemci olmanız gerektiğini unutmayın kimin ne iş ile ilgilendiği hakkında gözlemlerde bulunun kişilerle tanışırken samimi olun ve ellerini sıkmayı unutmayın isimlerini aklınızda tutmaya özen gösterin özellikle sürekli olarak aynı ortamda bulunan kişilerde iyi incelemeler yapmanız gerekir. Girişken olmaya özen gösterin yemek saatlerinde davet ettiklerinde mutlaka katılın onlar hakkında bilgi sahibi edinebileceğiniz en uygun saatler öğle yemekleridir. Kendiniz hakkında sorulan sorulara kısa ve net cevaplar verin. Kesinlikle abartıdan ve uzun aile ya da iş hayatı hikâyeleri ile kafalarının karışmasına neden olmayın.

Nasıl Bir İzlenim Bırakmalıyım ?

Yabancılık çekmeniz oldukça normal onlarda sizinle ilk defa karşılaştığını ve sizi tanımaya çalıştıklarını unutmayın. Sizin için sordukları soruları kesinlikle cevapsız bırakmayınız. İş yeri ile ilgili olan tüm kuralları öğrenmeye ve detayları not almaya özen gösterin. İlk günlerde hem iş veren hem de tüm çalışanların gözünün üstünüzde olduğunu unutmadan hal ve tavırlarınıza dikkat etmeniz gerekecektir.

Kimse sizden ilk günden işinizle ilgili fazla bir şey beklemez. İşe alışma, öğrenme ve adaptasyon sürecinde olduğunuzun bilincindedirler. Her şeyi biliyorum havasına bürünmeyin. Meraklı olun, öğrenmeye hazır olun, sorular sorarak ilgili olduğunuzu gösterin. Soru sorarken de doğru zamanı seçin, kişinin ne yaptığına dikkat edin ve işini bölerek dikkatini dağıtmayın. Girişken olun, işe odaklanın, analitik ve çözüm odaklı olun. Ve son olarak da elinizden gelenin en iyisini yapmaya gayret gösterin. Kendinizden emin olun.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 836 aboneye katılın