istesozluk.com

Vizyon Sahibi Olmanın Önemi

Vizyon Nedir? Sorusuna bugüne kadar birbirinden farklı çok sayıda tanım yapılmıştır. En sade biçimiyle vizyon bireyin veya işletmenin gelecekteki resmini görebilme yetisidir. Büyük resmi görmek denilen şeyin ta kendisidir vizyon. Hayal kurmak ile karıştırmamak gerekir. Vizyon mevcut durumdan hareketle gelecekteki halimizi tanımlarken, hayal kurmak sadece istemekle ilişkili bir durumdur. Bu yönüyle vizyon geleceğe dönük olan gerçekçi bir yaklaşımdır. Sözgelimi işe alım ve mülakatlarda çok sorulan sorulararasında karşılaşılan şu soru aslında vizyon sahibi olup olmadığımızı ölçen bir sorudur: “Gelecekte (5 yıl ya da 10 yıl sonra) kendinizi nerede görüyorsunuz?”

Vizyon sahibi kişiler, boş hayaller kurmazlar. Onlar gelecekleri ile ilgili net görüşlere sahiptirler. Şartların onları yönlendirmesine izin vermezler. Geleceklerini kendileri şekillendirirler. Gerçek vizyonu olan kişiler, hayatın devinimini yadsımazlar ve bu değişkenlik ve yenilik içerisinde zaman zaman kendilerini sorgular ve gerekirse vizyonlarını değiştirebilme cesareti gösterirler.

Vizyon Sahibi Olmak Bireylere Neler Kazandırır?

 • Vizyon sahibi insanlar hayattan ne istediklerini bilen kişilerdir.
 • Geçici sıkıntılar ve problemler onları kolay kolay etkilemez.
 • İlkeleri ve değerleri olan kimselerdir.
 • Çevresindekileri etkilerler ve onlara model teşkil ederler.
 • Hayatları başarı hikayeleri ile doludur.
 • Kendi rotalarını kendileri çizdikleri için başarısızlık karşısında mağlup olmazlar.
 • İşiniz ve hayatınız arasında bir denge kurmakta zorlanmazlar
 • Hayatta farklılık yaratan kişiler olarak tanınırlar.
 • Dolu dolu bir hayatları vardır.

 

İşletmelerde Vizyon Neden Önemlidir?

Her işletmenin kuruluş amacı gelecekte kendi sektöründe pay sahibi olmaktır. Buna dönük olarak belirli bir vizyonu merkezine alan şirketlerin bu amaçlarına daha kolay ulaştıkları görülmektedir. Güçlü vizyonu olan kişileri bünyesinden barındıran şirketlerin kendi vizyonlarına daha hızlı ulaşacakları da kesindir. Vizyonu olan şirketler müşterilerine güven verir. Çalışanlarını değerli hissettirerek, kurumsal bir bağlılık ortamı oluşmasını sağlar. Çalışanlarının aynı amaca doğru bakabilmesini ve hareket etmesini sağlayarak başarıya ulaşırlar. Bu anlamda vizyon şirketin kuruluş felsefesi olduğu kadar aynı zamanda yön haritasıdır.

6 Maddede Vizyon Sahibi Olmanın Kuralları

 1. Ya Sevdiğin İşi Yap. Ya da İşini Severek Yap

Yeteneklerinin ve ilgi alanların farkında olan kişiler hangi işlerde başarılı olacaklarını da bilirler. Buna dönük alanlara yönelerek kendini gerçekleştirme yolunda ilerlerler. Vizyonu olan bu kişiler zaman zaman istenmedik iş koşullarında kalsalar bile, bu durumları kendi geleceklerinin inşasında bir basamak olarak görürler. İlerlemelerini sürdürürler.

 1. Risk Almaktan Çekinme!

Gelecek planı olan insanlar veya şirketler risk almaktan korkmazlar. Başarının risk alabilenlerin işi olduğuna inanırlar.

 

 1. Hedeflerini Belirle!

Rüzgarın sürüklediği bir yaprak olmak mı? Yoksa rüzgar olmak mı istersin? İşte bu soru sizin ne kadar vizyon sahibi olduğunuzu belirler.

 1. Öz eleştiriden çekinme!

İşler her zaman bizim istediğimiz gibi rayında gitmeyebilir. Böyle zamanlarda kendimizi eleştirmekten ve hatalarımızı kabul etmekten çekinmemeliyiz.

 1. Motivasyonunu Daima Yüksekte Tut!

Girişimcinin en büyük ihtiyacı olan şeydir motivasyon. Vizyonu olan bir girişimci için her gün yeni bir motivasyon kaynağıdır.

 1. Kendine İnanmaktan Asla Vazgeçme!

İyi şeyler yapabilme, büyük işler başarma arzumuzu asla kaybetmezsek, iş ve özel hayatımızda başarı kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Bütün bunlar için gereken her şeye sahipsiniz. Yeter ki isteyin! Siz başarırsınız.

 Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 833 aboneye katılın