istesozluk.com

Üniversite Mezunları Nasıl İş Aramalı ?

Zorlu bir eğitim hayatını geride bıraktıktan sonra gerçek hayatın başlangıcı için iş aramaya başladıysanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

İyi bir özgeçmişe sahip olmak

  • Üniversite mezunuysanız ve halen bir özgeçmişe sahip değilseniz öncelikle kendinizi iyi bir şekilde açıklayan bir CV hazırlamalısınız. CV hazırlarken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Özgeçmişinizde yanlış bilgiler vermekten kaçınmalısınız. Yanlış bilgiler mülakat sırasında fark edilirse hem mahcup olur hem de geleceğinizi risk altına atabilirsiniz.
  • CV’de diksiyonu düzgün, analitik düşünebilen, takım ruhuna uygun, sorumluluk sahibi gibi klişe cümlelerden kaçınmalısınız. Bu cümleler hiçbir insan kaynakları departmanı tarafından dikkate alınmamaktadır.
  • Sizi farklı kılacak özelliklerinizi mutlaka belirtmelisiniz. Yabancı dil seviyeleriniz, bildiğiniz bilgisayar programları ve üniversite bilgileriniz açıkça yazmalıdır.

Ne istediğinizi iyi bilmelisiniz

Artık bir üniversite mezunusunuz ve hangi sektörde hangi departmanda çalışmak istediğinizi de iyi bilmelisiniz. Ne iş olsa yaparım mantığında ilerlerseniz kariyerinizde yükselme şansınız bir hayli azalır. Bu yüzden ileride mutlu olacağınız bir sektör içerisinde yer almak hem iş motivasyonunuzu hem de verimliliğinizi artıracaktır.
İş hayatına atılmadan önce yapacağınız stajlar ve bu stajlar esnasında edineceğiniz referanslar daha kolay iş bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden her yaz zorunlu veya gönüllü stajlar yapmaya çalışmalısınız.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın