istesozluk.com

Toplum Önünde Nasıl Rahat Konuşulur?

Pek çok kişi topluluk önünde konuşma yapması gerektiğinde korku, endişe gibi duygulara kapılır. Bu korkusunu yenemeyen kişilerin ses tonlarındaki titremeler, beden dilindeki uyumsuzluklar, nefes alırken zorlanmalar, dikkat dağınıklığı, terlemek gibi belirtiler hemen fark edilir. Bu korkunun asıl nedeni, topluluk önünde komik duruma düşerim endişesi, rezil olma korkusu yatmaktadır. Araştırmalar göstermektedir ki, sanılandan çok fazla kişi bu korkuyu yaşamaktadır.

İş hayatında kariyer yapmak isteyen kişiler zaman zaman topluluk önünde konuşmak, iş toplantılarında sunum yapmak gibi durumlarla karşılaşacakları için, eğer böyle bir korku yaşıyorlarsa bununla baş etmenin yollarını öğrenmeleri gerekmektedir. Konuşma korkusu ile nasıl başa çıkılır? Toplum önünde nasıl rahat konuşulur? Yazımızda bu konuya detaylıca değineceğiz.

Toplum Karşısında Konuşma Korkusunu Aşmanın Yolları

  1. Konuşma Metninizi Hazırlarken Özen Gösterin

Konuşma Metninizi hazırlarken, rahatça okunabilecek bir yazı fontu ve büyüklüğü seçin. Karmaşık, uzun cümlelerden uzak durun. Sade, anlaşılır bir dil kullanın. Vurgulamak istediğiniz yerlerin altını çizin. Konuşmanızda tıkandığınızı hissettiğiniz anlarda metninizden okuyarak, kendinize toparlanmak için vakit kazandırın. Konuşma metnini sürekli olarak okursanız, bu dinleyicilerin sizin profesyonelliğinizi sorgulamasına, konuşmanıza olan ilgisinin azalmasına, dikkatlerinin dağılmasına ve sıkılmalarına zemin hazırlayacaktır.

  1. Akıcı Konuşmaya Çalışın

Toplum önünde konuşma yaparken konuşmanın akıcı olması önemlidir. Birkaç cümlede bir “eeee”, “ıııııı” gibi duraksamalar karşınızdakilerin sizi dinlemekten sıkılmalarına neden olacaktır. Bunun üstesinden gelmek için konuşma metninizle bol bol pratik yapın. Çok hızlı konuşmak yerine, tane tane ve anlaşılabilir bir hızda konuşmaya çalışın. Yavaş konuşmanın faydası, size konuşurken ne diyeceğinizi unuttuğunuzda veya doğaçlama yapmak zorunda kaldığınızda belli bir zaman kazandırmasıdır. Karşınızdakiler zaten yavaş konuştuğunuz için, duraksadığınızda olumsuz tepkilerde bulunmazlar.

  1. Nefes Kontrolü Önemlidir
Konuşma yaparken çok uzun cümleler kullanırsanız, nefesiniz yetmeyeceği için cümleleriniz kesik kesik olacak ve bu da anlatmak istediğiniz konunun yanlış veya eksik anlaşılmasına neden olacaktır. Doğru olan her cümle sonunda nefes kontrolü yaparak, kısa cümlelerle ve yavaş bir tempoda konuşmamızı sürdürmektir. Nefesiniz ve konuşmanız arasında bir uyum yakalarsanız bu konuşma yaparken sizin daha rahat olmanızda da fayda sağlayacaktır.

  1. Aynada Kendinizi İzleyin

İyi bir konuşmacı, kalabalıkların karşısında ses tonunu, jest ve mimiklerini, beden dilini ustalıkla konuşturma becerisine sahiptir. Beden dilinizi doğru kullanmak için evinizde ayna karşısına geçin. Ve konuşurken yaptığınız el, kol ve beden hareketlerinizi gözlemleyin. Yanlış gördüğünüz hareketlerinizi düzeltmeniz için çok faydalı olacaktır.

  1. Dinleyicilerle Aranızda Bağ Kurun

Konuşmaya başlarken ve konuşma esnasında sizi dinleyenlerle göz teması sağlayın. Her defasında farklı kişilere yönelerek kontrolün sizde olduğu algısını sağlayın. Jest ve mimiklerinizi konuşmaya katarak monotonluktan sıyrılabilirsiniz. Kişisel deneyimlerinizden bahsederek dinleyicilerle aranızda duygusal bir bağın oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu onların dikkatlerini konuşmaya çekerek, ilgi ile sizi dinlemelerini sağlayacaktır.

  1. Teknolojik materyalleri doğru kullanın.

Sunum araçlarının hatasız bir çalıştığını konuşma başlamadan kontrol etmeyi unutmayın. Etkili bir sunum veya konuşmada görsel ögelerden yararlanmak söylediklerinizin daha net anlaşılmasını, izleyicilerin konuşmanıza daha iyi odaklanmasını sağlar.

  1. Konuşma Esnasında Sabit Durmayın

Şayet konuşmanızı kürsü gibi belli bir noktada durmanızı gerektiren bir yerden yapmıyorsanız, konuşmanızı yaparken sahne üzerinde hareket halinde olun. Bu sizi izleyenlerin size olan güvenini arttıran ve sizin de kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayan bir hareket olacaktır.

Son olarak;

Hata yaptığınızda telaş etmeyin. Herkes hata yapabilir. Hatanızı düzelterek konuşmanıza kaldığınız yerden devam edin. Yazımızı Dale Carnegie’nin şu sözü ile noktalayalım. “En tesirli konuşma, en kısa olanıdır.”Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 831 aboneye katılın