istesozluk.com

Stephen Hawking Başarı Öyküsü

Siz onu en çok yazar yanı ile tanıdınız. Fizikçi, evrenbilimci, astronom ve teorisyen olduğunu belki de şu anda öğrendiniz. Bu yazımızda Stephen Hawking başarı öyküsü ile bambaşka bir dünyaya gideceğiz. İngiltere’de 1942 yılında dünyaya gelen ünlü yazar eğitim döneminde hareketli bir öğrenci olarak bilinirdi. Hayatında ise ilk başarısını Oxford üniversitesi Fizik bölümünü birincilik ile bitirerek kazandı.

Ardından geçirdiği ağır hastalık sinir hücrelerini zedeleyerek konuşma aksanında bozukluk ve yutma konusunda çektiği zorlukları meydana getirdi. Hastalığın ilerleyerek ellerine ve daha sonrasında tüm vücuduna kadar yayılarak beyni dışında hiçbir organının işlevini tam olarak yerine getirememesine neden oldu. Bu tip hastaların aksine hayata 4 elle sarılan Hawking çevresindekileri, sevdiklerini ve doktorları yanıltmayı başardı.

Evlilik kervanına girmeye kararlı olan Hawking sevdiği kadın ile evlenerek hayata yeni bir soluk getirmeyi başardı. Bir dönüm noktası olarak gördüğü hayatının bu bölümünde eşinin de desteği ile öncelikle yüksek lisansını ve ardından doktorasını tamamlayarak bir profesör olmayı başardı. Ruh hali olarak büyük bir çöküntü yaşasa da genellikle klasik müzik ve bilim kurgu kitaplarına adeta bağımlı biriydi.

1978 yılında hayatının ikinci büyük başarısını gerçekleştirerek teorik fizik alanında en değerli ödül olarak bilinen Albert Einstein ödülünü almayı başardı. O artık dünyaca ünlü bir profesördü. 1982 yılına kadar aldığı ödüllerin ardı arkası kesilmeyen Hawking küresel ısınma teorisini de ilk olarak kendisi iddaa etmişti.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 831 aboneye katılın