istesozluk.com
Staj İlanları

Staj Yapmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmadı

Staj yeri bulma okulun sonlarına doğru her öğrencinin stresli günlerinin başlamasına neden olan zamanlardır.Çoğu zaman staj yerleri dolu olur. Stajyerler genelde Meslek Yüksek Okullarından ya da üniversitelerden çıkmakta. Özellikle EML liseleri öğrenci potansiyelinin %100’ünü görevlendirmek istediğinden sayısız genç stajyerler doğmakta. Bu yeni bir deneyim olduğundan önceden kullanabileceğiniz bir bilginiz yok, bilgi olmadığınız için kandırılma riskiniz var ve bu tarzda birçok şeyde kendini koruyor. Ancak staj hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenecek olursanız kendinizi bir adım daha öne çıkartabilir. Daha iyi bir stajyerlik deneyimi yaşayabilirsiniz. Ülkemizde stajlar gerçekten yoğun ve iyi bir öneme sahip. Sayısız öğrenci her yaz veya okul döneminde stajda bulunuyor. Ek olarak üniversite öğrencileri de stajlara giriyor. Şimdi iki açıdan stajları ele alalım.Turizm sektörü içinde bir çok staj ve ek iş imkanı bulunmaktadır.

Liseler İçin Staj

Liseler için staj 10. sınıfta başlamakta. 1/3’lük bir kısmını 10. sınıftan itibaren yapmalısınız. Geriye kalan yıllarda istediğiniz zaman 2/3’lük boşluğu doldurabilirsiniz. Staj saatiniz toplamda 300’ü geçmemelidir.Liseler için özellikle tüpraş staj fırsatları çoktur.Liseden alıp yetiştirilmek için meslek lisesi öğrencileri için önemlidir. Buradan başvuru yapabilirsiniz.

Ek olarak ücretlendirme de asgari ücretin en az %30’u ödenemlidir. Sigortlarınız ise iş veren tarafından değil YÖK tarafından ödenmelidir. Bunun dışında kaide değer bir bir şey yok.

Üniversiteler İçin Staj

Tam zamanlı çalışmanız gerekmektedir. Haftanın her günü geçerli olmasa da belirli günleri gerçekleşmelidir. Stajlar yaz kapsamı dahilinde yapılmalıdır. Minimum staj süresi 30 gündür. Aslına bakarsanız zorunlu süre budur. Eğer ki normal bir kurumda çalışıyorsanız muhaf belgesi alabilirsiniz. Stajlarınız ücretsiz olarak değerlendirilebilir. Eğer ki stajınız bölümünüzle ilişkilendirilememişse sorun çıkabilir. O yüzden zorun belgelerin hepsine uymalısınız.Eğer iyi bir yerde staj yapmak istiyorsanız bosh staj imkanı fırsatını kaçırmamak için hemen firmanın internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

Staj bakımından çok az bir kesim okul sonrası aynı kurumda çalışmaya devam eder. Bunun için kurumun kaliteli olması ve çalışanın çok başarılı bir performans sergilemesi gereklidir. İş öğrenme sürecinden fazla kalır, stajlığınıza devam ederseniz de bir takım sorunlar oluşabilir. Bunların oluşmaması adına her şeyi doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olabilirsiniz.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 831 aboneye katılın