istesozluk.com
Sözleşmeli personel alımı

Sözleşmeli Personel Alımı, Kamu ve Özel

Sözleşmeli personel uygulaması hem kamu da hem de özel sektörde uygulanmaktadır. Yılın belirli aylarında ilgili alanlarda belli bir kontenjan açılarak sözleşmeli personel atamaları ya da alımı yapılır. 2016 sözleşmeli personel alımları konusunda bir değerlendirme yaptığımızda kamu kadar özel sektörün etkili olduğunu görürüz. Buradaki en büyük sıkıntı işin geçiciliği ve kadroya girememektir.  Sözleşmeli memur alımları çok büyük yoğunlukla karşılandığı için ve sayının yeterliliği her zaman tartışılmaktadır. Ancak günümüzde gerçekten hem atanamayan kişilerin hem de personel olmaya bekleyen kişilerin sayısına oranla açılan kontenjanlar çok düşük kalabiliyor.

Kamuda İşleyiş

Kamuda sözleşmeli personel alımı ilgili bakanlık ya da kurum tarafından resmi olarak duyurulur. Şartları sağlayan adaylar çeşitli sınav ve değerlendirme süreçlerinden geçer ve uygun görülen kişiler işe başlar. Sözleşmeli iş ilanları yıl içerisinde birçok sektör de yayınlanır ve belirtilen süre içerisinde kontenjan dolar. Alım sayısı belli olduğundan ilanları takip etmek son derece önemlidir. Ayrıca koşulların uygunluğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Kamu da özellikle bakanlıklarda ve bakanlığa bağlı kuruluşlarda ciddi sayıda alımlar yapılmıştır. Özellikle atanamayan ve koşulları sağlayan kişilerin yerleştiğini gözlemliyoruz.

Süreçlerin Takibi ve Sözleşmeli Çalışmak

Tabi birçok sınava girip sonra tekrar değerlendirmelere tutulmak insanı yıpratıyor özellikle her yaştan rekabetçilerin de olduğunu düşünürsek işe girme çıtası iyice yükseliyor. Örneğin mübaşir alımı yapılacak kontenjan 120 başvuran sayısı 2 binden fazla olunca işler zorlaşıyor. Tabi bu rakam örnek çok daha yükseldiği olmuştur. Ancak sözleşmeli alım ilanlarını takip etmek ve değerlendirmek son derece önemlidir. Umutsuz ya da gelecek kaygısı ile ani kararlar vermeyiniz. Sözleşmeli çalışmanın da avantajları vardır. Kadroda yer açılabilir ve değerlendirebilirsiniz. Özel sektörde ise durum biraz daha farklı ancak orada da yine işin işleyişine göre kalıcı olabilirsiniz. Özellikle öğretmenler son yıllarda bu sözleşmeli alımlar konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Devletin bu konuda ciddi çalışmaları olduğunu ve duyurduğunu biliyoruz ancak ülkemizdeki nüfus ve atama sıkıntısı göz önünde bulundurulduğunda bu problemlerin çok hızlı çözülmesi de mümkün değil.1 Yorum

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 836 aboneye katılın