istesozluk.com

Meslek Edindirme Kursları ve İşsizlik Maaşı

Meslek edindirme kursları ile iş sahibi olmak mümkün. Pilot illerle başlayan uygulama ülke çapına yayılıyor.

Önemli Not: İşsizlik maaşı alırken işkur kurslarına gidebilir hem işsizlik maaşı hem de kursiyer ücretlerinizi almaya devam edebilirsiniz.

Meslek edindirme kurslarının şu anda nerelerde olduğunu, meslek sahibi olmak için açılan meslek edindirme kurslarının türünü görmek ve kendinize uygun meslek kursunu seçmek için iskur.gov.tr/Kurs/KursOnAir.aspx sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Meslek edindirme kurslarına ilginin az olduğunu vurgulayan yetkililer, kurs esnasında ücret ödenebildiğini, kurs bitiminde alınan sertifika ile iş garantisinin oldukça yüksek olduğunu vurguluyorlar. İşsizler için umut kapılarından biri olan meslek edindirme eğitimleri hakkında detaylı bilgiyi İşKur internet sitesinden ya da işkur temsilciliklerinden almak mümkün.

İşsizlik maaşı nasıl alınır?

Son üç aylık dönemde İşsizlik Sigortası Fonu ndan işsizlik ödeneği almak için başvuruda bulunanların sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 arttı.

İŞSİZLİK PARASI ALMAYA HAK KAZANMA ŞARTI İşsizlik sigortası hizmetlerinden, işsizlik sigortası kapsamındaki bir iş yerinde çalışırken; çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybeden sigortalı işsizler faydalanabiliyor.

NELER GEREKLİ… Ayrıca işsizlik sigortasından yararlanabilmek için işsizlerin, hizmet akdinin feshinden önceki 120 günü sürekli olmak üzere, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primini ödemiş olmaları ve işten çıkış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde işveren tarafından düzenlenmiş olan İşten Ayrılma Bildirgesi ile Türkiye İş Kurumuna şahsen başvuruda bulunarak iş almaya hazır olduklarını bildirmeleri gerekiyor. İşsizlik sigortasına sigortalı yüzde 1, işveren yüzde 2, devlet yüzde 1 oranında prim ödüyor. İşçinin sigortalılık durumunun herhangi bir nedenle sona ermesi durumunda; o ana kadar, işçiden ve işverenden kesilmiş bulunan işsizlik sigortası primleri ile devlet katkı payı iade ediliyor.

SİGORTASI DA YATIRILIYOR İşsizlik ödeneğine hak kazanan sigortalı işsizler, işsizlik ödeneğinin yanı sıra Genel Sağlık Sigortası primlerinin yatırılması, iş gücü piyasası ve mesleki eğitim alanında danışmanlık hizmeti, meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi, yeni bir iş bulma hizmetlerinden yararlanıyor. NE KADAR SÜREYLE ÖDEME YAPILIYOR? Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak bulunan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak hesaplanıyor ve işten ayrılmadan önceki son 3 yıl içerisinde; 600 gün prim ödemiş olanlara 180 gün, 900 gün prim ödemiş olanlara 240 gün, 1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün süre ile ödeniyor.

 Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 831 aboneye katılın