istesozluk.com

Liderin Özellikleri

İş hayatında başarılı bir yönetici ve lider olmak için bazı yetilere de sahip olmanız gerekiyor işte sizler için hazırladığımız Liderin Özellikleri. İyi bir lider sadece şirketine en çok karı sağlayan değil, aynı zamanda çok yönlü ve diğer personellerle iyi iletişim kuran kişidir.

Karşındakini dinlemek her zaman önemlidir

İyi bir lider olmak için öncelikle karşınızdakinin taleplerini çok iyi bir şekilde anlamanız gerekiyor. Bu yüzden iyi bir dinleyici olmak taleplere en iyi şekilde cevap vermenizi sağlar. Ernest Hemingway’in “Dinlemeyi severim. İnsanları dikkatle dinleyerek çok şey öğrendim. Çoğu kişi karşısındakini hiç dinlemez.” sözlerini lider olmak isteyen biri aklından çıkarmamalıdır.

Şeffaf iletişim ve takım ruhu oluşturma

Personelle şeffaf bir iletişime sahip olmak son derece önemlidir. İş yerinde eşitliğin olduğunu göstermeniz tüm çalışanları motive eder. Bu sayede personel arasında da gereksiz rekabetler oluşmaz. Ayrıca takım ruhu oluşturmak için toplantılarda ciddi bir havanın yerine sadece bir takım kaptanı havasında davranmanız çalışanların verimliliğini artıracaktır. İşinizi hayatınızın bir parçası olarak görmeniz hem şirketinize getiri sağlar hem de size daimi bir motivasyon sağlar.

Ek iş yükünden kaçınmak, sadelik

Hiçbir zaman Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur. Bu yüzden hem çalışanlarınıza hem de kendinize sadeliği bir ilke olarak benimsetebilirsiniz. İş yüklerinin gereksiz yere çoğaltılması zaman içerisinde motivasyonu düşürürken, verimliliği de azaltmaktadır. Tembel insanların karmaşık işlerde her zaman daha basit yolları bulduğunu unutmamalısınız.1 Yorum

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın