istesozluk.com

İşyeri Açanlara Kosgeb Desteği 2016

Son zamanların en konuşulan gelişmelerinden biri kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 50 bin tl hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi desteği idi. Kendi işini kurma isteyen girişimciler Kosgeb’e başvurup Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamladıktan sonra iş planlarını hazırlayıp kuruldan onay alırlarsa adım adım bu hibede faydalanabiliyorlar. Kosgeb kredi şartları ise normal banka kredisinden farksız tek ayrıştıran yönü faizsiz olması. Diğer tüm koşulları sağlamalısınız almanız için krediyi. Siciliniz kötü ise ya da düzensiz banka ödemeleriniz varsa bundan faydalanamazsınız.

Girişimciler Başvurmalı

Öncelikle eğitim süreci tamamlanmadan bu hibe olaylarını dahil olmanız mümkün değil. Ve eğitim belirli aralıklarla açılıyor. Yoğun başvuru olduğunda sınav veya mülakat gibi opsiyonalar geçmişte kullanılmış. Kosgeb girişimcilik konusunda son yıllarda çok öne çıkmaya başladı ancak her zaman hikaye mutlu sonla bitmiyor. Başvuracağım parayı alacağım gibi bir mantık içerisindeyseniz tüm bildikleriniz yanlış. Yapmanız gereken ilk şey eğitim için başvurmak ve sonraki adımları takip etmek. İş kurma kredisi girişimciler için çok önemlidir.

İş Planı ve Süreç

Eğitim süreci sonrasında iş planı hazırlıyorsunuz bu konuda danışmanınız oluyor ondan da destek alabiliyorsunuz. Sonrasında onay alma sürecine giriyorsunuz. Onay alırsanız işletmenizi kuruyorsunuz. İlk etapta tüm harcamaları siz yapmak durumundasınız. Bunu unutmayın. Sonra kurulum desteği olan 3 bin tl için başvuruda bulunuyorsunuz ve ilgili kontrollerden sonra bu desteği alma şansınız oluyor. Akabinde belirtilen planlamalara göre teçhizat ve kişi giderleri konusunda da destek alabiliyorsunuz. Ancak bu ödemelerin aylık sınırı var ve yıla bölünerek yapılıyor. Eğer iş kurmakta kararlıysanız ve harcamaları yapacaksanız bu tam da size göre uzun vadede bir kısmını alabilirsiniz. Ancak hiç birikim sermaye yoksa ve tamamen buraya güvenirim mantığı ile yola çıkmayı düşünüyorsanız o yola çıkmayın. Çünkü ilk başta her şeyi kendiniz yapmak durumudasınız.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın