istesozluk.com
İş Yatırımı

İş Yatırımı

İster bir iş planınız olsun ya da yeni fırsatlar arayan bir yatırımcı olun. İş yatırımı konusunda artık geleceği okumak fizibilite yapmak çok önemli bir hal aldı. Çünkü öyle bir değişim hızı içerisindeyiz ki dün yeni olan bugün eski olabiliyor. Trendler, buluşlar, insanların tercihleri hızlı bir şekilde değişebiliyor. Bu da özellikle iş yatırımlarının çok ince elenip sıkı dokunulması için bir sebep ortaya çıkarıyor. Ülkemizde para kazan oyunu diye geçen forex borsa vs. yatırım araçlarını yappabilirsiniz.

Amaç ve Hedeflerin Uyuşması

Borsa yatırımı yapmak
Borsa yatırımı yapmak

Hangi alana hangi sektöre yatırım yapacağınızı belirlerken çeşitli kriterleriniz olmalı. Popülarite ya da kısa süreli kar marjının cezbediciliğine kanarsanız sonuçlar istediğiniz çıkmayabilir. Dolayısıyla bazı kriterlere dikkat etmekte fayda vardır.

Bunlardan bazıları;

  • Ürün ya da hizmet olması fark etmez ön fizibilite çalışmasının yapılması
  • Gelen analizlere göre haftalık aylık ve yıllık büyüme oranlarının hesaplanabilmesi
  • Olası maliyet ve vergi yükümlülüklerinin hem aylık hem de yıllık olarak hazırlanması
  • Ne kadar bir zamandan sonra kar etmeye başlayacak olması ile ilgili senaryoların hazırlanması
  • Eğer ileride ortaklık ya da üst fon yatırımcı katılımı sağlanacaksa örnekleri var mı araştırılması
  • İş hacminin 5 yıllık ve 10 yıllık durumu

Gibi bazı temel faktörlerin göz önünde bulundurulması gereklidir.

Yatırım Sonrası Dönemde

Yatırım sonrası dönemde iş akışına çok büyük önem verilmesi ve belirlenen yol haritasında ilerleme sağlanması son derece önemlidir. Gelen geri bildirimler ya da olası negatif durumlar için soğukkanlı olmalı. Yaptırdığınız ve yaptığınız analizlere güvenmelisiniz. Tabi ki bu süreçte bazı hızlı değişimler ve güncellemeler yapmanız gerekebilir. Bu sebeple müşteri ilişkileri bölümü son derece kusursuz olmalı ve sürekli takip edilmelidir. İnsanların neden sizi tercih ettiğine ya da etmediğine dair görüş ve değerlendirmeler geleceğinizi belirlemede yardımcı olacaktır.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın