istesozluk.com

İş ve Yaşam

Fizik terimleri işi şu şekilde tanımlamaktadır.’ Bir sonuç elde etmek için, ortaya çıkarmak için yapılan tüm etkinlik’ gibi bir açıklamaya biz bu etkinliğin karşılığında biçilen değer kadar elde edilmiş kazanç için işte çalışmak diyebiliriz.

Bugün Türkiye’de 2011yılı resmi açıklamalara göre 10.200.000 kişiye yakın insan sigortalı çalışmaktadır. Bu rakam bazı zamanlarda değişkenlik gösterse de sigortasız ve genç yaşta çalışanlar da dâhil edildiğinde rakam iki katına yakın bir rakama ulaşmaktadır. Yani Türkiye’de her yedi kişiden ikisi çalışıp evine ekmek götürüyor demektir. Bu on milyon kişinin dört kişiden oluştuğunu kabaca hesaplarsak her haneye bir gelir girdiğini aşağı yukarı çıkarabiliriz. Ama ülkemizde ciddi bir işsizlik sorunu vardır. Yeni mezun gençler ve iş hayatına atılmak isteyenler hemen iş bulamamaktadır. Son yıllarda açılan ve genel olarak hizmet sektörüne yönelik olan iş alanları işsizler için umut olsa da kişilerin gönlünde yatan kendi istediği işi yapmaktır. İş bulmak için yoğun çaba sarf edilmekte, bazen de umutsuzluğa düşülmektedir. Asgari ücretle çalışanların sayısı 2010 yılı itibari ile toplam sigortalı çalışanların % 41’ni oluşturuyor. Yani yaklaşık 3,5 milyon kişi asgari ücret aldığı ortaya çıkmıştır. Elbette bu rakamın içerisinde etkili olan veri sigorta matrahlarında yatan kısmıdır. Bu sayının % 10’luk kısmı sigorta matrahı asgari ücretten yatıyor gözükse de daha yüksek aldığı aşikârdır. Yani ülkemizde en az 8 milyon insan asgari ücretle geçiniyor.

İş Bulmak İçin İş İlanları Siteleri

İş bulmak ve işi beğenmek ile bu şekilde çalışan kişileri temel almak bizim için birer karşılaştırma niteliğinde olacaktır.  Hayatımızın önemli bir ayağını oluşturan iş yaşamı yapmakla ve düzenli şekilde sürdürmekle mükellef olduğumuz mecburiyetlerimizin başında yer alır. İnsanların iyi bir şirkette ve tatmin edici bir ücretle çalışmak istemeleri en doğa haklarıdır. İşte bu haklar çalıştığımız kurumların şartlarıyla kesiştiği bir ortamda iş yaşamı bizim için son derece zevkli ve başarılı geçmektedir. Şayet uyuşmazsa bir dolu hayat mecburi şekilde çalışılan duruma dönüşür.  Ama insanlar geçimlerini sağlamak zorundadır. Pek çok zor şartlara katlanmak durumunda kalırlar. İşin bir de işveren açısından gözüken yönü vardır.  O da birçok kişiye iş olanağı sunarak geçimlerini daim ettirmelerine vesile olur. Her patron işçisinin diğerlerinden daha fazla kanamasını ister istisnasız. Çünkü onların daha çok kazanması kendisinin fazla kazanması demektir. İşe alım ilanı verirken tüm olanakları en iyi şekilde değerlendirip ona göre başlıklar belirlenir. Gelen kişilerden en iyisini kendi bilgi ve deneyimi ile seçerek bünyesine katar.

İş yaşamı hayatın yarısıdır. Aileden daha fazla zamanı iş ve iş yaşamına ayıran insan buradaki başarısını aile yaşamına ve diğer alanlara kaydıra bilirse görülür ki hiç biri diğerinden ayrı değildir. Şimdiye kadar öğretilen iş başka, arkadaşlık başka sözünün de daha geniş bir anlam ifade ettiği anlaşılmış olur. Hayattaki her şey bir biri ile bağlıdır. İş-aile-arkadaşlık,  hepsini yürüten yine insandır, insanlardır.  Temel olarak disiplin, prensip ve ilkeli ve hedef konularak sürdürülen her konu başarıya ulaşmıştır. İş ararken, eleman ararken insanın yetenek ve gelişime açık oluşunu da unutmamak gerekir. Bu şekilde şirketler 15 yılda Facebook, Googol veya Tiwitter ‘a dönüşü verir. İş yaşamına bakış ve toplam kalite anlayışı, bütüncül şirket ilişkileri, şeffaflık; bunların hepsi yeniçağın getirdiği iş anlayışları ve ilişkilerinin eseridir. Milyonlarca insanın çalışmak istediği şirketler işte bu temel prensipler üzerine kuruludur. Yükseliş bu şirketler için devam edecektir.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 830 aboneye katılın