istesozluk.com

İş Tecrübesi

İş arayan yeni mezun adayların en büyük sorunu iş tecrübesine sahip olmamalarıdır. Firmalar tarafından verilen iş ilanları incelendiğinde, iş tanımlarında aranan pozisyonda deneyim sahibi olma şartı aranıyor. Yeni mezun aday çalıştırmak istemeyen birçok firma, yeni mezun adayın iş başvurusunu değerlendirmiyor. Üniversite mezunu binlerce aday, iş tecrübesi olmadığı için işe alınmıyor. İşe alınmadıkları sürece de tecrübe sahibi olamıyorlar. Bu çelişkili durumda yeni mezunların iş bulma olasılığı azalıyor.

Dolayısıyla yeni mezun aday iş ilanlarına defalarca iş başvuru yapmasına rağmen çoğu zaman geri dönüş alamayabiliyor. Firmaların çoğu yeni mezun adaya iş öğretmeyi zaman kaybı olarak gördükleri için, tecrübeli birini işe almayı daha mantıklı buluyor. Bunun dışında az sayıda da olsa yetiştirilmek üzere eleman arayan firmalar da mevcut. Yeni mezun adayın bu durumda yapması gereken, alanıyla ilgili belli bir donanıma sahip olmak ve staj yapmak. Üniversite yıllarında sadece okula gidip gelmek yerine, okuduğu bölümle ilgili iş yerlerinde staj yapan, organizasyonlar düzenleyen, kendini her konuda geliştiren bir kişi yeni mezun olmasına rağmen bazı firmalar tarafından tercih edilebiliyor.

Yeni mezunsanız ve iş bulamıyorsanız, iş arama sürecinde, insan kaynakları sitesi işte sözlük’te yayınlanan stajer iş ilanları ya da part time iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz. İş tecrübesi kazanmak için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Staj yaparak hem çevre edinmiş olursunuz, hem de çalışma hayatı hakkında bilgi sahibi olursunuz.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın