istesozluk.com

İş Güvenliği Nasıl Olmalıdır

Yasalarca da belirtilmiş olan iş güvenliği kanunları tüm firmalar tarafından uygulanmak zorundadır. Kurallar şirketlerin çalışma şartlarına ve şekillerine göre değişiklik göstermektedir.
1475 sayılı iş kanununa göre çalışanların sağlığını ve güvenliğini sağlamak iş yeri sahiplerinin yükümlükleri altındadır. İşyerlerinde kullanılan alet ve makinelerle oluşabilecek hasarların güvenlik önlemlerini almak da yine iş yeri sahiplerinin görevidir.

Eğitim de iş güvenliği içerisinde yer alır

Çalışanlara işyeri içerisinde hangi kurallara uymaları gerektikleri konusunda verilen eğitim de iş güvenliği kapsamında yer alır ve yasalarda da bu eğitimin verilmesi yer alır. Çalışma esnasında kendilerini koruyacak elbiselerin giyilmesi ve hangi aleti nasıl kullanacakları konusundaki eğitimler bir çalışanın bazı yükümlülükleri kabul ettiği anlamına gelir. Örneğin; bir iş yerinde eğitim verilmesine rağmen bir işçinin ucu demir olan ayakkabıları giymemesi sonucu yaralanacağı bir durumda iş yeri sorumluluk altına girmez.

İşyeri düzeni ve tabelalar

İşyerinde bulunan alet ve çalışma yerleri iş güvenliğine uygun olarak yerleştirilmelidir. Özellikle üretim yapılan yerlerde hat boyunca temizliğin yapılması, işçilerin sürekli olarak baretlerinin takılı olması, desibelin yüksek olduğu yerlerde de kulaklık kullanımı zorunludur. Ayrıca tüm iş yerlerinde tabelalarla olası riskler açıkça belirtilmelidir. Örneğin; bir ortamın çok sesli olabileceğine işaret eden kulaklık sembolleri, yukarıdan ağır tonajlı malzemelerin geçtiği yerlerde baret işareti, kimyasal maddelerin çok olduğu yerlerde ise yangın tehlikesi sembolü kullanılmalıdır.1 Yorum

  • iş güvenliği çoğu şirketin önemsemediği bir konu ve malesef bu konu yüzünden ülkemizde binlerce işçi hayatını kaybetme iş güvenliği mevcut politikalarla düzenlenip denetime alınmalı

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 836 aboneye katılın