istesozluk.com

İş Fikri Geliştirme Yolları

İnsanın doğasında sürekli yeni bir şeylere sahip olma ve onlara hükmetme yatmaktadır. Çünkü insan bunun için dizayn edilmiş ve tarih boyunca da bu özelliği sayesinde ayakta kalmıştır. Fakat modern zamanlarda iyice yerleşmiş olan hukuk kuralları, insanın kendince hareket edebilme mekanizmasını da daraltmaktadır. Bu yüzden elde etmek istediği nesneler adına çalışmak zorunda kalan insan, yettiği ölçüde elindeki kaynakları kullanmaktadır. Yetmediği zamanlarda ise yeni bir iş fikri geliştirme zorunluğuna eriştiği için bu konuda bazı düşüncelere dalmaktadır. Netice yaratıcı ve katkı sağlayacak olan bir iş fikri bulabilmek için bazı aşamaları yaşamak, işin kabulü açısından önemlidir.

Yeni Bir İş Fikrinin Ortaya Çıkışı

İnsanın içerisinde bulunduğu durumu daha da rahatlatacak ve onu daha büyük bir etki sahasına koyacak olan iş, birtakım fikir yürütmelerinin ardından bulunacaktır. Bu noktada yeni bir iş fikri adına:

  • Yaratıcı düşünmek ve daha önceden kabullenilmiş olan olaylara dahi farklı bir gözle bakmak.
  • Eldeki imkanların değerini tam manasıyla tespit edip, eldekilerle en doğru olanı yapmak.
  • Denenmemiş olan her seçeneğe eşit mesafede yaklaşarak, olası bir büyük balık kaybını önlemek.
  • Yetiler ve imkanlar dahilinde ulaşılması gereken alanı, o alan için doğacak gereklilikleri kavramak.
  • Yapılacak olan çalışmanın hitap edeceği kitleye göre bir strateji üretmek.
Gibi kavramlar oldukça mühimdir. Elbette her kavramın ayrı bir önemi olduğu ve yine her kavramın temelde tek bir soruya cevap aradığı da doğrudur. Bu soru ‘’nasıl zengin olunur’’ sorusudur.

Zengin Olmanın Yolları

Araştırmalar ve çalışmalar sonucunda zengin olan bireylerin içerisinde bulundukları statüye nasıl ulaştıklarına dair birtakım ortak noktalar bulunmuştur. Bu ortak noktalar ‘’nasıl zengin olunabilir’’ sorusuna cevap vermektedir. Bu noktalar:

  • Kişinin yapacağı işlerde zekasına ve aklına güvenmesi.
  • Zekanın ve aklın yanında mutlaka sezgilerin de yeterince değerlendirilmesi.
  • Yapılacak olan işe dair ve diğer sektörlere dair gerekli stratejilerin bilinmesi.
  • Sosyal alanların her birinde sürekli süren bir gelişim gösterilmesi.
  • Sağlığına dikkat ederek, gelecek adına perspektif çizilmesi.

Şeklindedir. Bütün bu maddeler ve öncesinde yeni bir iş oluşturmaya dair olan maddeler, başka bir noktaya dair ipucu sunmaktadır. Bu noktada satış ortaklığı şeklinde dile getirilmektedir. Satış ortaklığı hem yeni bir fikir hem de kolay bir zengin olma yoludur. Çünkü satış ortaklığın sayesinde yalnızca belirli ürünlerin tanıtımını yaparak, yüksek paralar kazanmak mümkündür. Yeter ki doğru kişi ile doğru noktada bir ortaklık gerçekleştirilsin.1 Yorum

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın