istesozluk.com

İş Bulmak İsteyenler İçin Altın Değerinde Bilgiler

İş bulmak ülkemizin en büyük sorunlarından biri olarak gözümüze çarpıyor. Son dönemlerde üniversite mezunu binlerce gencin de işsizlik sorunu ile sokaklara dökülerek eylem yaptığını gördüğümüz için sizlere yeni bir iş bulma imkanı olan internet ilan siteleri ve kariyer sitelerini tanıtacak, temel olarak özelliklerinden bahsedeceğiz. Online olarak iş başvurusu yapabileceğiniz gibi küçük, orta ve büyük firmaların açtıkları iş ilanları arasından kendinize en uygun olan ilana internet üzerinden kısa süre içerisinde başvurabilecek ve cv gönderebileceksiniz. İnternet ilan siteleri ve kariyer siteleri aracılığı ile iş bulmak isteyenlere yapmaları gerekenler hakkında birkaç ufak önerimiz olacak. İşte o öneriler;

Doğru Cv ile Başvurun

İnternet üzerinden iş bulmak isteyenler için yapmaları gereken en önemli şey doğru cv hazırlayarak başvurmaktır. Doğru bir cv nasıl olmalıdır? Hemen aşağıda maddeler halinde açıklayalım;

  • Doğru bir cv hazırlamak istiyor iseniz öncelikle cv içerisinde muhakkak fotoğrafınıza yer vermeniz gerekmektedir. Fotoğrafsız bir şekilde hazırlanan cv pek çok büyük firma tarafından daha incelenmeden geri çevrilmektedir.
  • Cv hazırlar iken belirli bir düzen ve hiyerarşi içerisinde hazırlamanız gerekmektedir. Düzenli ve özel bir şekilde hazırlanan cv sizin diğer kişilerden ayıracaktır.
  • Cv hazırlar iken yer verdiğiniz tüm bilgilerini doğru ve eksiksiz olmasına özen gösterin. Yanlış bilgiler ile doldurulan cv ile mahcup olabilirsiniz.

Güncel İlanları Takip Edin

İş ilanları ve kariyer sitelerinde yer alan ilanları sürekli olarak takip etmeniz gerekecek. Binlerce hatta milyonlarca kişinin aynı anda başvurdukları iş ilanları yer alır iken iş bulmak istiyor iseniz elinizi çabuk tutmanız gerekmektedir. Bunun için size birkaç püf noktası sunabiliriz. Bu püf noktalarından ilki e-posta aboneliğidir. Seçeceğiniz meslek dalları kategorisine eklenen iş ilanları eklendiği anda sizlere mail olarak bildirilmektedir. Bu sayede yeni eklenen ilanları güncel bir şekilde takip edebilir ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Mail aboneliğinin yanı sıra diğer bir abonelik türü ise mesaj sistemidir. Sisteme kayıtlı olan telefon numaranıza yeni eklenen iş ilanları mesaj olarak düşmekte ve hızlı başvuru yapmanız sağlanmaktadır. Ancak bu özellik iş ilanı ve kariyer sitelerinin bazılarında belirli bir ücret karşılığında sunulmaktadır. Buna dikkat etmeniz gerekir.

İl ve İlçeye Göre Arama Özelliğini Kullanın

İş ilanı ve kariyer sitelerinde iş bulmak isteyenler muhakkak kendi illerinde yer alan ilanları incelemelidir. Tabii ki diğer illerde çalışmak istiyorlarsa bu ayrı bir durumdur. Hangi il veya ilçe de iş arıyor iseniz filtreleme sistemini aktif ederek sadece size yakın bölgelerde olan firmaların iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Özellikle büyük illerde bu özellikle oldukça fazla kullanılır iken sizde iş bulma olasılığınızı arttırmak istiyor iseniz bu özelliği muhakkak kullanmanız gerekmektedir. İl ve ilçeye göre iş ilanı arama sistemi hemen hemen tüm iş ilanı ve kariyer sitesinde yer alır iken sizlerin daha çabuk bir şekilde iş bulmanıza yardımcı olmaktadır.

Ücretsiz Destek Alın

İş ilanı ve kariyer sitelerinin sizlere ücretsiz olarak sunduğu destek hattını muhakkak kullanın. Site içerisinde kullanamadığınız alanlar ile ilgili yardımları destek hattından alabileceğiniz gibi aynı zamanda bu destek hattı sayesinde nasıl daha kısa süre içerisinde iş bulabileceğinizi ve hangi iş ilanlarının sizlere daha uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Ücretsiz olarak hizmet vermekte olan destek hatlarını kullanmaktan çekinmeyin.

İş ilanları ve kariyer sitelerinde iş bulmak artık sizler için daha kolay bir hal alır iken evinizde veya seyahat halinde iken bile iş başvurusu yapabileceksiniz.8 Yorum Var

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 831 aboneye katılın