istesozluk.com

İş Ararken Yapılan Yanlışlar !

Türkiye’de yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri işsizliktir. Yaşadığımız küresel krizden sonra işsizlikle mücadele tüm Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye’nin de öncelikli gündemi haline gelmiştir. Tüm insanlar hayatlarını idame ettirebilmek için bir işte çalışmak zorundadırlar. İşsiz kalan insanlar bu durumun psikolojik ve ekonomik zorluklarını yaşayarak olumsuz duygulara kapılmaktadırlar. İş arama süreci oldukça sıkıntılı geçen bir süreç olmakla beraber insanların en çok stres olduğu dönemlerdir. Bir an önce iş bulmak kaygısıyla kriterlerine uygun olmayan işleri tercih etmek  iş bulmada yapılan hataların başında gelmektedir.

İş bulma sürecinde, yapılan hataların birincisi kariyer hedefinin belli olmamasıdır. Ne iş yapacağını bilmemek mutsuzluk ve başarısızlığı getirerek iş bulma zamanını uzatmaktadır. İkincisi plansız iş aramadır. Pozitif düşüncelerle planlı ve programlı iş arama bu süreci kısaltarak, hedefe ulaşmayı kolaylaştırmaktadır. Üçüncüsü motivasyon düşüklüğüdür. Başvuru sonuçlarına geri dönüş almamak ya da olumsuz yanıt almak olumlu beklentileri yıkarak hayal kırıklığına uğratmaktadır. İş başvurularını takip etmemek ve çevreden destek almamak ta iş bulmada yapılan hatalardandır.

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş arama süreci aktiflik, heyecan ve karalılık gerektiren bir zaman dilimidir. Bu sıkıntılı zaman diliminde birçok iş görüşmesi yaparız. Eğer bir iş görüşmesinin nasıl yapılması gerektiğini bilmezsek iş bulmak umuduyla çıktığımız bu yolda işsizlik sıkıntısıyla uzun süre mücadele etmek zorunda kalırız. Bize en uygun olduğunu düşündüğümüz ve umutla başvurduğumuz işler, iş görüşmesi hatalarından maalesef olumsuz sonuçlanmaktadır.

Mülakata geç kalmak, uygunsuz kıyafet giymek, firma hakkında bilgisiz olmak, sorulara kısa cevaplar vermek, firma yetkilisiyle göz kontağı kurmamak, işe isteksiz ve ümitsiz görünmek ve eski işyerini yermek iş görüşmesinde yapılan hatalardandır. Kendimizi tanıtmak amacıyla gittiğimiz en güzel işleri bile bu hatalarla kaybetmekteyiz. İşveren ve işçi kendini yeteri kadar anlatamadığı için her iki taraf için de zor anlara sahne olmaktadır. İşte bu zor anları yaşamamak için iş bulmada yapılan hataları iyi bilmeli, hataları en aza indirmeye özen göstermeliyiz. Eğer iyi bir iş istiyorsak önce mülakat nasıl yapılır bilmeli ve kendimizi yeterli derecede ifade etmeliyiz.1 Yorum

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 831 aboneye katılın