istesozluk.com

İnternetten İş Arama

İnternet teknolojisi hayatımızın belli bir yerine sahip olur iken artık insanların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Ülkemiz internet ve bilgisayar teknolojisine çok hızlı bir şekilde ısınmış ve artık her evde bir bilgisayar ile internet teknolojisinin bulunduğu yapılan araştırmalarda belirlenmiştir. İnternet teknolojisi 2000’li senelerin başında hayatımıza girdi ve girdiği günden beri gücüne güç katarak ilerlemeye başladı. İnternet üzerinde yer alan milyonlarca internet sitesi bulunur iken sizlere bu yazımızda internetten iş arama hakkında bilgiler vereceğiz ve iş bulmanız için sizlere yardımcı olacağız.

İş bulmak isteyenlerin ancak bir türlü aradıkları gibi bir işi bulamayanlar artık internet teknolojisi sayesinde aradıkları iş ilanlarını bulabilecekler. İnternetten iş bulmak isteyenlerin ilk olarak dikkat etmeleri gereken şey doğru CV hazırlamaktır. İnternetten iş arama için hazır bulunan sayısız iş bulma sitesi yer alır iken bu sitelerde yer alan eleman ilanlarına hazırlayacağınız bu CV ile başvuracak ve kendi bilgilerinizi iş verenlere ulaştıracaksınız. İnternetten iş arama siteleri sayesinde artık gazete sayfalarında kaybolmayacak ve daha kısa sürede sadece kendi sektörünüz ile alakalı iş ilanlarına kategorize edilmiş bir şekilde ulaşabileceksiniz. İş bulmak isteyenler için oldukça etkili bir sistem olan iş arama sitelerinde daha çabuk bir şekilde iş bulmanız için sizlere bazı ipuçları vereceğiz.

İnternette iş bulmak isteyenler bu bağlamda ziyaret ettikleri iş ilanları sitesinde aşağıda sayacağımız maddelere dikkat ederler ise daha kısa süre içerisinde aradıkları işe sahip olabilirler. Ülkemizde yoğun bir şekilde yaşanan işsizlik sorununa da bu bağlamda kendiniz için son verebilirsiniz;

  • İş ilanları sitesinde üyelik oluşturur iken tüm bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Üyelik formunda dolduracağınız tüm alanlar aynı zamanda eleman arayan firmalar tarafından da görülerek incelendiği için burada yer verilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız iş bulmanızda etkili olacaktır.
  • Kısa süre içerisinde aradığınız işi bulmak istiyor iseniz firmaların açtıkları iş ilanlarını takip ederek sürekli başvurular yapın. Ancak başvurularınızı sadece kendi sektörünüz ile ilgili olan alanlarda yapın. Unutmayın ki kendi sektörünüz ile alakalı ilanlara başvurmanız işe kabul edilmenize yardımcı olacaktır.
  • İnternetten iş bulmanız sizin CV kalitenize de bağlıdır. CV hazırlar iken özensiz ve düzensiz bir CV hazırlamanız iş bulmanızı zorlaştıracak nedenlerin başında gelmektedir. CV hazırlar iken dikkat etmeniz gereken başlıca noktalara aşağıda kısaca değineceğiz.
  • İş ilanlarını inceler iken kategorize sistemi ile sadece kendi alanınızdaki eleman ilanı bölümlerini inceler iken sadece kendi sektörünüze ait ilanlara başvurmanız işe kabul edilme oranını %75 oranında arttıracaktır.

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken başlıca noktalar;

  • CV hazırlar iken öncelikle tüm bilgilerinize doğru olarak yer verin. Yanıltıcı bilgiler ve karmaşık bilgiler vermeniz iş bulma olasılığını düşürmektedir. İş bulmak istiyor iseniz doğru ve düzgün bilgilere karmaşık olmayan bir şekilde yer vermeniz gerekmektedir.
  • CV hazırlar iken iş ilanları sitesinde doldurduğunu formdaki bilgiler ile CV formundaki yerlerin çakışmamasına dikkat edin. İki ayrı bilgi vermeniz yanıltıcı bilgi olacağından firmalar tarafından otomatik olarak eleneceksinizdir.
  • İş bulmak istiyor iseniz CV bölümünde muhakkak fotoğraf, kişisel bilgiler ve eğitim bilgileri kadar referanslarınıza ve daha önce çalıştığınız iş yerlerine de önem veriniz. İş bulmak istiyor iseniz buna dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • İş ilanları sitesinde yapacağınız iş başvurularında resmi dil kullanınız. Laubali bir dil kullanmanız iş verenler tarafından hoş görünmemekte ve ilan başvurularınız reddedilmektedir.


Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 836 aboneye katılın