istesozluk.com

İnternet Üzerinden İş ve Ek İş Bulma

1900’lü yılların sonu 2000’li yılların başında hayatımıza giren internet teknolojisi çok kısa süre içerisinde hayatımızın en büyük rolü oldu ve vazgeçilmez bir hal aldı. İlk olarak bilgisayar teknolojisinin geliştiği daha sonradan da internet teknolojisinin geliştiği ülkemizde hemen hemen herkesin evinde internet bağlantısı bulunur iken insanlar artık vakitlerinin belli bir kısmını internet içerisinde yer alarak geçirmektedir. Ülkemizde ki en büyük sorunlardan biri olan işsizliğe de internet teknolojisi çözüm buluyor. İnternet üzerinde yer alan iş ilanları sayesinde artık daha kısa süre içerisinde istediğiniz konumlardaki iş ilanlarına ulaşacak ve iş bulma imkanı sağlayacaksınız. İş bulmak isteyenler artık gazete sayfalarını karıştırmak zorunda kalmadan internet üzerinde yer alan internet ilan sitelerini ziyaret ederek iş bulmak için arayışlara girmektedir. İnternet üzerinden ek iş bulmak isteyenlerin en büyük avantajı kategorize edilmiş ilanlar arasından kendilerine en uygun iş ilanlarını kısa süre içerisinde bulmalarıdır.

Cv (Özgeçmiş) Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet üzerinde yer alan pek çok farklı iş bulma sitesi yer almaktadır. Bu sitelerin ortak amaçları eleman arayanlar ile iş arayanları buluşturmak olur iken kaliteli ilanlar ile kısa süre içerisinde iş verenlere ulaşmanızı sağlar. İnternet üzerinden yapılacak olan iş ilanı başvurularında özgeçmiş ( CV ) hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Kendinizi iyi tanıtan, eksiksiz bir CV hazırlamanız iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. CV hazırlarken dikkat etmeniz gerekenleri madde madde açıklayalım;

  • CV hazırlar iken öncelikle sayfa düzenine dikkat edin. CV’niz belirli CV hazırlama sayfalarında ki sayfalar gibi standart düzen olmasına gerek yok. Kendiniz istediğiniz gibi hazırlayabilirsiniz, ancak bir düzen içerisinde olması ve göze çirkin görünmemesi gerekmektedir.
  • Hazırlamış olduğumuz CV’de fotoğrafınızın olmasına özen gösterin. Fotoğrafsız olarak hazırlanan CV’ler çok fazla dikkat çekmemekte ve resimsiz olarak yapılan bu başvurular iş verenler tarafından geri çevrilmektedir.
  • CV hazırlar iken ilk olarak kişisel bilgilerinize yer verin. Kişisel bilgilerinizde tüm bilgilerinizi açık bir şekilde paylaşmanız gerekmektedir. T.C kimlik numaranızı paylaşmak istemiyor iseniz bu tabii ki size bağlı. Ancak kişisel bilgilerinizi ve adresinizi eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
  • Hazırladığınız CV içerisinde kişisel bilgilerinizin ardından eğitim bilgilerinize yer verin. Eğitim aldığınız bölümleri ve iş bulmanıza yardımcı olacak özellikleri bu kısımda belirtin. İş bulmak istediğiniz sektör ile ilgili aldığınız eğitim veya sertifika var ise bunları muhakkak belirtin.
  • CV hazırlarken klasik bilgilerin dışında gerçekçi bilgileri paylaşmaya özen gösterin. Hobileriniz kısmında ilgi alanlarınızı ve devamlı olarak yaptığınız aktiviteleri yazın. Eğitim kısmını doldurduktan sonra daha önce çalıştığınız kurum ve kuruluşlara CV üzerinde yer verin. Aynı zamanda bunlar sizin referansları da olacağından doğru bilgiler vermeniz gerekmektedir.

İş bulmak için hazırladığınız bu CV içerisinde yukarıda belirtmiş olduğumuz noktalara dikkat ettiğiniz takdirde iş bulmanız daha kolay olacak ve kısa süre içerisinde iş verenler ile ilişkileriniz daha başarılı olacaktır. İnternet üzerinde yer alan iş ilanları sitelerine yükleyeceğiniz CV ile siz iş bulmak ister iken aynı zamanda eleman arayan firmalarda sizlere otomatik olarak ulaşmaktadır. CV nizi beğenen firmalar sizler ile doğrudan iletişime geçerek eleman aradıklarını ve bu eleman ihtiyacınıza sizin uygun görüldüğünüzü bildirmektedir. İş bulmak isteyenlerin sık sık ziyaret ettikleri iş ilanları siteleri ile artık gazetelerin iş ilanları sayfaları çok fazla rağbet görmemekte ve hem iş vermek isteyenler hem de iş bulmak isteyenler internet üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmektedir.1 Yorum

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 836 aboneye katılın