istesozluk.com
Girişimci olmak

Girişimci Olmak

Girişimcilik son dönemde çok konuşuluyor çok tartışılıyor ve girişimcilikle ilgili önemli gelişmeler meydana geliyor. Özellikle devlet desteği ile de hem gençleri hem de işini yeni kurmuş kişileri bir adım sonraya götürmeye teşvik ve desteklenmeleri girişimciliğin önemini arttırdı. Girişimci olmak için belli bir birikime ihtiyacınız var. İş fikri, işi planlama, iş geliştirme ve sonrasındaki adımlar için kendinizi geliştirmeli ve tecrübenizi arttırmalısınız. Bu süreç devam ederken artık diğer adımları da somut olarak atmaya başlayabilirsiniz. İş arıyorum diyenlere girişimci projesinde destek olmalı.

Girişimci Devlet Desteklerinden Nasıl Faydalanabilir

Özellikle girişimciler için kurulmuş bir platform olan Kosgeb bu yolda girişimci için çok önemli bir etkiye sahiptir. Kosgeb girişimcileri öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine alır ve onların daha bilinçli bir yolda ilerlemelerini sağlar. Sonrasında iş planı hazırlama süreçlerinde yine girişimciye destek verir ve işletmesini kurduğunda belirlediği üst sınıra kadar hibe sağlar. Eğer girişimci için bu yeterli olmazsa da faizsiz kredi desteği sağlayarak yine girişimciyi desteklemeyi hedefler. Dolayısıyla girişimci mutlaka Kosgeb’i takip etmelidir.

Başarısız Bir Girişimci Olmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Girişimci mutlaka planlı olmalıdır. Planlama yapmayan ve önündeki resmi okuyamayan girişimci başarısız olur. Burada önemli olan şey beklentileriniz gerçekleşmediğinde yolunuza devam etmek. İş fikrinize körü körüne bağlı kalmayıp gerekli önlemleri ve değişikliği uygulamak son derece önemlidir. Girişimci hedefler koymalı ancak bu hedeflere giden yolu asla kısa tutmamalıdır. Kısa süreli planlamalar yine size gerçeği yansıtmaz. Her zaman ileriye bakarak işletmeniz için uzun vadeli planlar yapmalısınız. Ve en önemli noktalardan biri mali kontroldür. Girişimcinin yanında daima nakit akış tablosu olmalıdır. Mali disiplini olmayan ve mali koşullarını iyi yürütemeyen işletmelerin ömrü kısa kalır. Bu noktada girişimciye büyük sorumluluk düşmektedir.1 Yorum

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın