istesozluk.com

Firmalar Eleman Seçerken En Çok Nelere Bakar

İş arayan kişilerin için doğru iş ve doğru şirket seçimi önemlidir. Başvuru yaptığınız pozisyon için sizden istenen yeterliliklere sahipseniz, vakit kaybetmeden şirketin kapısını çalın. İyi hazırlanmış bir özgeçmişle, uygun kılık-kıyafet seçimi ve ölçülü tavırlarınızla karşılarına çıkan. Kendinden emin, diksiyonu düzgün adayların işe alım süreçlerinde daha şanslı oldukları gözlenmiştir. Bu süreçte aklımızda bulundurmamız gereken önemli noktalardan birisi de başvurduğumuz şirketin, işe alacakları personellere yönelttikleri soruların saptanması, işe talip olanlardan beklentileri gibi konulardır.

İşverenler için işe alacakları adayları değerlendirme süreci nasıl işlemektedir?

İşverenler için, işe alacakları personellerde en çok önem verdikleri husus, adayın belirtilen pozisyona uygun nitelikler taşıyıp taşımadığıdır. Çünkü her işin gerektirdiği farklı beceri ve yeterlilikler vardır. Örneğin pazarlama ve satış gibi departmanlarda görev alacak adaylarda, şirketler müşteri ilişkilerinde başarılı, kendine güven duygusu gelişmiş, olası sorunlara hızlı çözüm üretebilen, ikna yeteneği olan, satış ve pazarlama becerisine sahip adaylara öncelik vermektedirler. Ya da başvurulan pozisyonun niteliğine göre, iyi derecede yabancı dil bilgisi, akademik açıdan iyi düzeyde eğitim, daha önce benzer sektörlerde çalışmış olma deneyimi gibi farklı isteklerle personel alımında bulunmaktadırlar.

Dolayısıyla, işveren için tüm bu nitelikleri taşıyan adaylara ulaşmak ve şirketlerinde yer vermek önem arzetmektedir. Doğru işe sahip olmanız için doğru vasıfları taşımanız gerekmektedir. Sahip olmadığınız özelliklerde işe alım yapan bir şirkete başvurmanız red cevabı almanıza yol açacaktır. Başka bir önemli konuda işverenler için mezun olduğunuz üniversitenin de önem arzedebileceğidir. Saygın ve Tanınmış üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş bir adayın başvurusu, diğer üniversitelerin aynı bölümünden mezun olmuş birisine göre daha öncelikli olarak kabul edilebilir.

Şirketler İşe Alım Yaparken Doğru Adayı Nasıl Tesbit Ederler?

Özellikle mülakat aşamasında adaylara yöneltilen sorular ve adayların bu sorulara verdikleri cevaplar, işe alım sürecinde doğru adayların bulunmasında en önemli etkenlerdendir. Etkili mülakat teknikleri ile adaylar arasında şirketin aradığı nitelikte elemanlar saptanır ve işe alım gerçekleştirilir.  Burada önemli bir noktayı da unutmamak gerekir. O da şudur ki; Şirketler bazen çok detaylı tanımladıkları iş ilanları ile personel ararlar. Bunun nedeni, işe başvuru yapacak aday sayısını iyice azaltarak, mülakat sürecinde muhatap olacakları aday sayısını asgariye indirmek ve bu şekilde en doğru adaya en kısa zamanda ulaşmak içindir.

İş Başvurusunda Bulunan Adaylara Tavsiyeler

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, işe başvuru ve alım süreci, zorlu bir yoldur. Sakin bir şekilde bu sürece hazırlanmalı, doğru iş pozisyonlarını araştırmalısınız. Çalışmak istediğiniz şirketler hakkında bilgi edinmeye çalışın.  Şirketin düzenlediği seminer ve tanıtım toplantılarına iştirak ederek, şirket bünyesindeki kişilerle samimiyet kurun. Referanslar edinin. Böylece fark edilmeniz kolaylaşacaktır. İstediğiniz pozisyon için sizi mülakata çağırdıklarında şirkete neler katabileceğinizi ayrıntılı olarak dile getirin.  Empati kurmaya çalışın. Henry Ford’un şu sözünü unutmayın. “Başarının bir sırrı varsa bu, karşımızdakinin bakış açısını kavrayarak olayları bu noktadan görmektir.”Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın