istesozluk.com

Fikri Paraya Çevirmek

Facebook, Yahoo, Twitter gibi internetin devlerine bakacak olursanız hepsinin en başta sadece bir fikir olduğunu görebilirsiniz. Ardından hayata geçirildiğinde fikirlerin nasıl paraya dönüştüğünü görebilirsiniz. Bir fikir ne kadar sağlamsa çevirilecekk para da o kadar büyüktür. En azından o potansiyele sahiptir. Sizlerde bu noktada kendinizi geliştirirseniz para kazanabilirsiniz. Tabi ki fikirlerin sağlam, ileriye dönük, dezavantajları çok bulunmayan fikirler olması lazım. Aksi halde henüz kendini amorti edemen planlar suya düşebilir ve herkes başladığını noktaya geri dönüş olur.Fikrinizi paraya çevirmenin en iyi yollarından biride Düşük Bütçeli İş Fikirleri konumuzda bahsettiğimiz ek iş fırsatlarına yatırım yapmaktan geçer.

Arge’den Beta’ya

Her fikir ciddiyet kazandığında bir ar-ge sürecine girer. Yani araştırma ve geliştirme başlar. Fikrin iyi yönleri nelerdir, 5 yıl sonra nasıl bir konumda olabilir, pazar araştırması olumlu sonuç verir mi, vermez mi? Tüm bunlar fikri hayata geçirmeden önceki aşamalardır ve oldukça önemlidir.

Gelir Modeli

Eğer bir fikir para kazandıracaksa benimsediği bir gelir modeli olacaktır. Facebook ve Twitter için bu reklamlarken LinkedIn için ücretli üyelik modeli olabiliyor. Slack gibi siteler ise paketler satıyor. Spotify ve Deezer yine LinkedIn gibi ücretli üyelik satıyor, aynı zamanda reklam yayınlıyor. Sizlerde ziyaretçinizi kaçırmayacak ve size maksimum geliri sağlayacak bir model bulmalısınız.

Hitap Kitleniz

Bu konu oldukça önemli. Fikriniz internet ya da bireysel modelli olabilir. Bir web projesinden ziyade daha organik beslenmenizi sağlayabilir. Bu noktada hitap kesiminizi belirlemeli ve fikrinizin hayata geçirilmiş kısmını onlara tanıtmalısınız. Ancak bu şekilde büyüyebilirsiniz.

100 kişilik bir toplumdan 10 kişiye hitap eden bir fikriniz varsa reklamı 100 kişiye değil 10 kişiye yapmalısınız. Büyüdüğünüzde ise zaten 100 kişi de sizi tanıyacaktır.

Bu ve benzeri değerleri iyi hesaplayarak sağlam bir fikri paraya dönüştürebilirsiniz. Yatırım aşamasına geldiğinizde çok büyük meblağlara gerek yoktur ki kendinize güveniyorsanız zaten yatırdığınız paranın katbe katını elde edebilirsiniz.1 Yorum

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın