istesozluk.com
Etkin bir CV ‘de Bulunması Gerekenler

Etkin bir CV ‘de Bulunması Gerekenler

Etkin bir CV ‘de Bulunması Gerekenler aşağıda madde madde listelenmiştir.İşverenlerin size daha hızlı dönüş yapması için belirtilen alanların dolu gözükmesi gerekmektedir.Ancak kuru bir doluluk ile olucaksa hiç olmaması elbette daha iyidir.Bu şekilde yüksek maaşlı bir iş bulma şansınızda artmış olucaktır.

Temel Bilgiler: Bu bölümde işveren sizin özel bilgileriniz hakkında detaylıca sizi tanımasını sağlar. Ad-soyad, doğum yeriniz, doğum tarihiniz, ikamet ettğiniz adres, iletişim numaralarınız, medeni haliniz, varsa çocuklarınız hakkında bilgi, erkek adaylar için askerlik bilgileri ve ehliyetinizin olup olamadığı hakkında bilgileri edinmiş olur. İşveren için ilan verirken adayın yaş aralığı aynı zamanda işin bulunduğu alana yakınlığını kontrol etmek için adresiniz gibi özellikler sizin hakkınızda ilk öğrenmek istedikleri olacağı için bu alanı eksiksiz bir biçimde doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir.

Eğitim Bilgileri: Okuduğunuz ilkokul, orta öğretim ve lise hakkında tarihleri ve okul isimleri ile birlikte en son eğitim aldığınız önlisans ya da lisans bilgilerini eklemek işveren için okuduğunuz bölümler hakkında değerlendirme seçenekleri arasında yer alacaktır. İş ilanlarının çoğunda eğitim bölümleri oldukça önem taşımaktadır.

İş Tecrübeleri: İlk deneyiminizden başlayarak çalıştığınız tüm firmaları, firmanın sektördeki konumunu, firmada bulunduğunuz pozisyonu, çalıştığınız tarih aralığını ve süreyi, yapmış olduğunuz görevin açıklayıcı kısa bir yazısını ekleyerek aynı zamanda ayrılma nedeninizi de ekleyerek belirtmeniz işveren tarafından en çok kontrol edilen alan olması nedeni ile dikkatlice doldurulması gerekmektedir.

Eğitim ve Seminerler: Mesleki açıdan almış olduğunuz eğitim ve kursların hangi firmadan alındığı hangi tarihte alınmış olduğu ve alınan eğitim hakkında verilen kısa bilgiler başvuruda bulunduğunuz ilanlarda sizi öncelikler arasında yer almanızı sağlayacak bilgilerin başında bulunmaktadır.

Yabancı Dil: Birçok firma iş ilanlarında en az bir dil bilinmesi için tercih belirttiğinden dolayı almış olduğunuz dil eğitimlerini aldığınız kurumdan tarihleri ile birlikte seviye bakımından da değerlendirerek kayıt etmeniz gerekmektedir.

Bilgisayar Bilgisi: Günümüz teknolojisinde bilgisayar her firmada kullanılan olmaz ise olamaz araç gereçler arasında baş sırada yer almaktadır. Bu nedenle işveren firmalar bilmiş olduğunuz işletim sistemleri, ofis programları, mesleki programlar ve bilgi dereceniz ile doldurmanız gerekli alanlar arasındadır.

İlgi Alanları: Hobileriniz, özel uğraşlarınız, merak duyduğunuz ve takip ettiğiniz konular hakkında kendinizi tanıtacağınız bölümlere klasik şeyler yazmaktansa işverenin sizin hakkınızda detaylıca bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Referanslar: Zorunlu kılınan bir alan olmasa da daha önce çalışmış olduğunuz firmalardaki yöneticilerinizi, eğitim almış olduğunuz kurs ve okullardaki hocalarınızı iletişim bilgileri isim ve soy isimleri ile birlikte belirtmeniz bazı firmalar içinse mecburi olarak istenebilmektedir. Böyle durumlar da yeni mezunsanız ve referans verebilecek kişiler aklınıza gelmiyorsa sizi iyi tanıyan çalışma hayatında bulunan aile dostlarınızı da kim olduklarını belirterek ekleyebilirsiniz.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 829 aboneye katılın