istesozluk.com
Etkili İletişim Yöntemleri

Etkili İletişim Yöntemleri

Gerek kurumsal gerekse bireysel tüm ilişkilerde etkili iletişim oldukça önemlidir. Başarılı bir iletişim ile karşınızdaki kişiyi daha net anlayabilir, onu ikna edebilir ve konuşmanın daha sağlıklı geçmesini sağlayabilirsiniz. Etkili iletişim insanlar için her zaman bir sorun olmuştur. Çünkü kimse büyürken bunu öğrenmez. Sonradan kazanılabilir bir alışkanlık olduğundan da zor elde edilir. Ancak bir defa elde etmeniz durumunda tüm iletişimleriniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Bu konuda yapabileceğiniz ilk adımsa bazı yöntemleri hayata geçirmektir.Eğer etkili bir iletişim yönteminiz olursa yaptığınız işin profesyoneli olursunuz.

İletişimi Paralel Kılmak

Varsayımsal olarak a ve b kişilerinin olduğunu düşünelim. Konuşacakları konu her ne kadar aynı olsa da her iki kişide konuya aynı pencereden bakmadıkça sağlıklı bir iletişim gerçekleşmez. Bu yüzden taraflardan biri ya karşı tarafın penceresine geçmelidir ya da karşı tarafı kendi penceresine geçirmelidir.
Karşı tarafın anlayabileceği dilden bir iletişim kurarsanız da yine paralel olmuş olursunuz. Eğer karşı taraf sözel öğelerden etkileniyorsa, sözel öğeleri, işitsel öğelerden etkileniyorsa, işitsel öğeleri sunmalısınız.

Dürüstlük ve Saygı Çerçevesinde

Dürüst olmak karşı tarafa en güven veren öğelerden biridir. Tahmin edilebilir bir şekilde konuşma içine gizemli ya olabilitesi olmayan bir şey girdiğinde güven sarsılır. Karşı tarafın görüşlerine saygılı olmak, yargılamamak ve en iyi şekilde anlamakta güveni arttıracağından doğal olarak etkili bir iletişim gerçekleşir.

Açıklık ve Uzlaşmacılık

Karşı tarafa tüm düşüncelerinizi açmazsanız, fikir ve görüşlerinizi beyan etmezseniz, kapalı bir kutu gibi gözükeceğinizden iletişim sağlanamaz. Bu yüzden konuya dair her detayı paylaşmalısınız ve zaman zaman taviz verip karşı taraftan da taviz vermesini beklemelisiniz. Buda etkili bir iletişim için oldukça önemlidir.

Bu teknikleri uygulayarak gerçekleştireceğiniz her iletişim sizi daha iyi kılacaktır ve etkili iletişime bir adım daha yaklaştıracaktır. O yüzden çekinmekten ve kendi yapılarınızı üretmekten çekinmeyin.1 Yorum

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 836 aboneye katılın