istesozluk.com

En Uygun Kredi

Kredi konusunda bankalar birbirleriyle bir yarış içerisinde düşük faiz oranları ve bazı özel seçeneklere kredi vermeye çalışıyorlar. Ülkemizde milyonları aşan kredi kullanıcısı var bunların içinde çok ciddi bir kısmı ödemde ciddi problemler yaşıyor. Bunun en temel sebebi planlama yapmadan ve ileriyi görmeden nakit ihtiyacını hazır bir şeyle kapatmak. Kredi kullanmak kötü ya da zararlı bir şey değil. Aksine kullanıp düzenli ödemeniz sizin bankalar nezdinde puanınızı arttırır ve güvenilir müşteri olursunuz. Bu da ileride taşıt, konut kredilerinde önünüzü açar. Önemli olan düzgün ödemek ve krediyi zamanında kapatmaktır. Ayrıca öğrenciler part-time çalışmak yerine kyk destekli kredi ilede geçimlerini sağlayabiliyorlar.

Kredi Almadan Önce

Aceleci olmayın. Çok sıkışık olsanız dahi farklı metodlarla olayı atlatmaya çalışın. Bunu başaramıyorsanız araştırmaya başlayın ve en uygun seçenekleri değerlendirin. Faiz oranları bankalara arası farklılık gösterebilir. Kredi hesaplama aracını kullanarak taksitlerinizi ve vadenizi göz önünde bulundurup gelir gider tablosunda o borcu nereye yerleştireceğinize karar verin. Kredi alırken kredi kartı vb. borcunuz varsa ve kredi aldıktan sonra o borcu ödeyip yine kredi kartınızı tüketirseniz büyük ihtimalle iki üç ay sonra başa döneceksiniz ve bu sefer çok daha ciddi bir borçla. Bu senaryo en sık rastlanılan senaryodur. Dolayısıyla o kredi kartını yap kapatacaksınız ya da kullanmayacaksınız.

Tiplere Göre Kredi Detayları Farklılaşır

Tüketici, İhtiyaç, Taşıt, Konu vb. her kredinin farklı detayları olabilir. Vade ve faiz oranlarının yanı sıra örneğin konut kredisinde ödemesiz dönem olabilir. Bu önemli bir ayrıntıdır. Konut  kredisi almayı düşünüyorsanız iyi bir araştırma süreci geçirerek en uygun konut kredisi tekliflerini değerlendirmelisiniz. Konut kredilerinde vadeler değişkenlik gösterebilir ve ödemeniz gereken miktara kredi çıkma durumu da bankalarca farklılık gösterebilir. Bu ayrıntıları göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın