istesozluk.com

Egomu Nereye Koyayım ?

Reiki ile ilk tanıştığım milattan önce vakitlerinde ( şaka şaka 2006 )bir ego bastırma patırtısıdır gidiyordu. Sonra o patırtı hiç dinmedi. İnsan kaynakları ve koçluk mesleklerimin tüm dünya gibi ülkemde de popüler olması ,yükselişe geçmesi belli konuları gündemde tuttu. Ego dediğmiz mevzu bunlardan biri. Her kişisel eğitimde ,yükseklisans derslerimde konu geldi gitti oraya bağlandı. “egonu bastır”. Bazen eğitim ve toplantılarda öyle kişilerle karşılaştık kı “egomu ye beni yeme” dedirtti .

Peki ders kitaplarından çıkar ve dışarıdan bakarsak nasıl kullanayım ego mu ? Bir çok kişi ki, ben de bu düşünceyi savunuyorum , egoyu içinde bulunduğumuz alanı korumaya çalışan bölüm olarak değerlendiriyor. Koç olduktan sonra daha çok gözlemledim ki ne zaman birini motive etmeye çalışsak “ben yapamam” cümleleri başlıyor, aslında o da ego…Şuan içinde bulunduğu durumu öyle güvenli görüyorki gelişse, yapabilse yeni durumda neler olabilir , korkuyor?

Ben artık sıkça sarf ediyorum bu cümleyi ” ego var yönetirsin zirve olursun,  ego var şişer sıcak hava balonu olursun”. Öyleyse ego sadece siyah cümlelerin barındığı kötü birşey olmamalı…Kişi kendini överken bile mütevazi olma yolunda  gelişimini ego engelliyor, bir işe girişeceği zaman içeriden “yapamazsın kiiii” diyiveriyor. İçinde bulunduğu durumu koruyor işte…Egoyu öyle etkin kullanmalıyız ki biz zirveye taşısın. Ego neden bizi destekleyen bir unsur olmasın ? Egonun şişip kendini öne çıkardığı zamanları , özgüven olarak kullanıp işte ,projelerde , girişimlerde etkin kullanıyor olabilmemiz gerekli. Kimsenin size inanmadığı zamanlar olacak, okulu bitirecek, yükseklisansa başlayacak , kapılar yüzünüze kapanacak,eleştirilecek ve hatta başka egolara maruz kalacaksınız.

Böyle zamanlarda birinin size inanması gerekiyor ,işte o siz olmalısınız. Size egonuzu kötüleyecek , bu kadar “ben “deme diyecekler, eleştirecekler , eksik yönlerinizi öne  çıkaracaklar… Bu durumda egonuz iki şekilde çalışabilir. Size “bak haklılar evet işte yapamazsın sen ” diyebilir ya da “kendine güven adamım” diyebilir. Siz hangi yoldan gitmek istiyorsunuz? Başka egoların sizi yönlendirmesini mi , yoksa kendi egonuzu yönetip zirveye gitmeyi mi?1 Yorum

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın