istesozluk.com

Doğru CV Nasıl Hazırlanır

İnternet teknolojisi 2000 li senelerin başında hayatımıza girmesi ile birlikte milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmekte ve kullanılmaktadır. Pek çok alanda teknolojinin gelişmesine neden olan internet bağlantısı ile birlikte iş arayanlar için de pek çok yenilikler yapılmış, yapılmaya da devam etmektedir. Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan işsizlik sorununa da internet teknolojisi çözüm oluyor. Geçtiğimiz yıllarda gazete sayfalarında yer alan ilanların önemi oldukça fazla olur iken artık internet teknolojisi sayesinde bu gazetelerin ilanlarından çok internet üzerinde yer alan iş ilanları ve iş bulma siteleri popüler olmaktadır. İş ilanları sitesinde iş bulmak isteyenler için bizlerde nasıl doğru CV hazırlayacaklarını belirterek daha kolay bir şekilde iş bulmalarına yardımcı olacağız.

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş bulmak istiyor iseniz bunu başarmanın başlıca yolu doğru CV hazırlamaktır. İş ilanları sitesinde yer alan eleman ilanlarına başvuran kişilerin CV’leri incelenir iken aşağıda sizlere vereceğimiz CV hazırlama yöntemlerini kullanarak işe kabul edilme oranını arttırabilirsiniz;

  • CV hazırlarken öncelikle bilgilerin belli bir düzen içerisinde verilmesine dikkat etmelisiniz. Baştan savma, düzensiz ve özensiz bir şekilde hazırlanan CV başarısızlıkları da beraberinde getirir iken düzenli bir şekilde hazırlanan CV ile iş bulmanız daha kolay bir hal alacaktır.
  • Cv hazırlamadan önce bilgilerini gözden geçirmeniz, doğru bilgileri bir araya toplamanız CV hazırlama esnasında sizlere büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
  • Hazırlayacağınız Cv daha önceleri internet üzerinde var olan klasik Cv modellerinden ziyade daha modern ve daha değişik bir tarz içerisinde olabilir. Bu hem sizin farklı bir yapıya sahip olduğunuzu belirtir hem de başarıyı yakalamanıza yardımcı olur. İş bulmak istiyorsanız buna özen göstermeniz gerekir.
  • CV hazırlar iken hazırlayacağınız Cv de muhakkak resminize yer verin. Resimsiz bir şekilde hazırlanan Cv formları pek çok firma tarafından daha incelenmeden geri çevrilmektedir. Cv hazırlarken iş bulmak istiyor iseniz bu noktaya ayrı bir şekilde önem gösterin ve son 3 ay içerisinde çekilen bir fotoğrafınızı muhakkak Cv’nizde kullanın.
  • İş bulmak istiyor iseniz Cv hazırlar iken doğru bilgilere yer vermeniz gerekmektedir. Cv içerisinde yer alan tüm bilgilerin doğru olması eleman arayanlar için oldukça önemli bir noktadır. Bu yüzden Cv üzerinde yer alan hiçbir bilgiyi yanlış belirtmeyin.
  • Cv hazırlarken dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada bilgilerin veriliş sırasıdır. Yani hazırladığınız Cv’nin başında referanslarına sonunda kişisel bilgilerinize yer vermeniz çok yanlıştır ve başarısız sonuçlar almanıza neden olacaktır. Bu yüzden Cv hazırlar iken sıralamayı şu şekilde yapmanız gerekmekte; Fotoğrafınız > Kişisel Bilgileriniz ( Ad, Soyadı, Telefon Numarası, İletişim Bilgileri ) > Eğitim Bilgileriniz ( İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite Bilgileri ) > Daha Önce Çalıştığınız Yerler ( Aynı Sektörde Çalıştığınız Başka Yerler Var ise Buraları Belirteceğiniz bölüm ) > Var ise Sertifikalarınız ( Kişisel Yetenekleriniz ve İşiniz ile Alakalı Almış Olduğunuz Sertifikaların Bilgileri ) > Referanslarınız ( Size Referans Olabilecek Kişilerin Bilgileri ) > Diğer Bilgiler ( İlgi Alanlarınız ve Kendinizi Tanıtacağınız Bölüm ).

Doğru Cv ile yapılan her iş başvurusunun olumlu sonuçlanma yüzdesinin %75 civarında olduğunu belirtelim. Eğer iş bulmak ve bunu kısa süre içerisinde gerçekleştirmek istiyor iseniz sizde Cv hazırlar iken yukarıda belirttiğimiz noktaların hepsine dikkat etmeli ve Cv’nizi buna göre hazırlamanız gerekmektedir.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 834 aboneye katılın