istesozluk.com

Dijital Medya Nasıl Yönetilir

Firmalar günümüzde sadece normal varklıklarını korumuyorlar aynı zamanda sanal bir varlık geliştiriyorlar. Buna bir ad vermek gerekirse kabaca dijital medya diyebiliriz. İçine birçok şeyi almasıyla beraber firmayı dijital ortamda temsil etmekte. Dijital medya yönetimi bir kişi ya da bir ekip tarafından gerçekleştirebilir. Firma bu yönetim için bir kurumda tutabilir kendi içinde bir kurumda oluşturabilir. Bunu sağlayan bir üniversite bölümü yoktur ancak üniversitelerin sertifika programları, semineleri vb. etkinlikleri vardır. Bunlardan birine katılarak işin tekniğini öğrenebilir ardından firmalarlarda sosyal medya yöneticisi, online reklam pazarlamacısı gibi birçok konuma yerleşebilirsiniz. Teknik tecrübeye oldukça ihtiyaç duyan bir bölüm olduğundan daha önceden birkaç iş deneyiminizin bulunması iyi olacaktır. Diğer türlü pozisyonlara yereleşebilmeniz pek kolay değil.Dijital medya alanında ek iş imkanları da bir o kadar fazla bulunur özellikle bilişim kanadında.

Oldukça yeni bir alan olduğundan iş tanımı henüz bitmemiş bir sektör. Ancak bu konumdaki biri birçok şey gerçekleştirebilir. Karşımıza en çok sosyal medya yöneticileri çıkmakta. Firmayı sosyal medya sitelerinde temsil eden, haber ve gelişme gibi şeyleri paylaşan, sosyal medya üzerinden reklam yöneten bir pozisyonda olabilirsiniz. Eğer tecrübelerinize biraz daha güveniyorsanız ve farklı alanlarda da iş gösterebileceğinizi düşünüyorsanız sosyal medya hesaplarını, paylaşımları ve diğer bilimum şeyleri arama motorlararında yükseltebilirsiniz. Bunun yanında şirketin tüm sanal yapılanmasını planlayabilir, reklam hacmini yönetebilir ve daha birçok şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası iş tanımınız firmanın verdikleri işe göre değişebilir. Maaş aralıkları da maalesef belli değil. Günümüzde de pek iş açığı olduğu gözlenmemekte. En azından Türkiye gibi bir konumda durum böyle.

Her firma muhakkak online dünyada temsil edilme ihtiyacı duyar. En basitinden furarlarda bile kartvizit üzerinde site adresi yazması beklenmektedir. Dijital medya yönetimi ile başta kurumlar olmak üzere birçok şeyi yönetebilirsiniz.1 Yorum

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın