istesozluk.com

Devlet Destekli Kredi

Son gelişmelerden biri de evlenecek gençlere devletin kredili bir şekilde imkan sağlaması oldu. Evlilik kredisi devlet destekli detayları şu şekilde, 18 – 24 yaşlarında olan kişiler bu krediye başvurabilecekler ve 1 yıl geri ödemesiz, faizsiz üst limit 10 bin tl kredi çekebilecekler. Eğer krediyi çeken kişi üniversite mezunu ise bu yaş sınırı 26’ya kadar çıkabilecek. Ayrıca çiftin ilk yıl çocuğu olursa 1 yıl da erteleme hakkı var. Ancak 4 yıl içerisinde krediyi geri ödemek durumunda.

Özel Koşullara Uygunluk Aranacak

Yukarıda bahsettiğimiz yaş sınırı ve kriterlerin yanı sıra temiz sicil ve bazı detaylarda isteniyor. Son karar yine haklı saklı olan devletin. Yani bir araştırma sürecinden geçiyorsunuz. Üstünüze herhangi bir şey varsa yine bu krediyi kullanamıyorsunuz. Devlet destekli evlilik kredisi evlenmek isteyen gençlerin bir an önce evlenebilmelerini sağlamak. Günümüz koşullarında 10 bin tl her şeyi karşılayan bir rakam olmasa da yine de evlenecek kişilerin bütçelerine katkı verecektir. Büyükbaş hayvancılık işi ile uğraşanlar için faizssiz geri ödemesiz kredi imkanı vardır.

Yaş Sınırı Sorunu

Bu çalışmayla ilgili en çok tartışılan şey yaş sınırının uygunluğu oldu. Devlet maddi destek veriyor ancak belirtilen yaş aralığı tam da üniversite zamanları ve insanın kendini tanıma evresi. Böyle bir ortamda alınmış evlilik kararları sonradan hüsrana dönüşebilir. Ancak yine de olumlu açıdan değerlendirdiğimizde önemli bir adım olarak görünüyor. Tabi 1 yıl geri ödemesiz ilk yıl çocuk olursa 1 yıl daha erteleme hakkı bir rehavet yaratmamalı. 4 yıl içinde mutlaka anaparayı geri istiyor devlet. Bu ayrıntıyı ilk baştan kafalara kazımakta fayda var. Çevrenizde de değerlendirmek isteyen olursa bu ayrıntıyı onlara söyleyin. Bu konuyla ilgili geri dönüşümler önümüzdeki yıllarda alacağız bakalım trajikomik olaylar olacak mı…Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 836 aboneye katılın