istesozluk.com

Cv Hazırlamanın Püf Noktaları

Hangi sektörde iş arıyorsanız arayın, işe alınma sürecinizde en etkili ve kritik süreç doğru bir CV ile başvuru yapmanız gerektiğidir. Profesyonelce hazırlanmış bir CV ile rakiplerinizin arasından sıyrılabilir ve girmek istediğiniz işe bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Peki etkili bir CV nasıl hazırlanır? Doğru bir özgeçmiş örneği nasıl olmalıdır?

CV Hazırlamanın Püf Noktaları

  • CV en fazla 2 sayfa olacak şekilde hazırlanmalıdır. Fazlası karşı tarafı sıkacağı için en uygunu bu şekildedir.
  • Uzun ve kafa karıştıran cümlelerden uzak durun. Kısa cümlelerle kendinizi ifade edin.
  • Bilgisayarda hazırlanmış olmalı ve A4 ebatında kağıda çıktısı alınmalıdır.
  • Yazı fontu olarak “Times New Roman” ya da “Arial” gibi kolay okunabilen fontlar tercih edilmelidir.
  • Dilbilgisi kurallarına riayet ederek yazın.
  • CV yazılırken kendinizi ifade ettiğiniz cümlelerde 1. Tekil veya 3. Tekil kişi eklerini kullanın.
  • Daha önceki iş deneyimleriniz, beceri ve yetenekleriniz ve kariyer ile ilgili hedefleriniz, başvurduğunuz pozisyonla uyumlu ise bu işe alınma sürecinizde çok fayda sağlayacaktır.

CV Hazırlama Aşamasında Fotoğraf Seçimi

Bir CV hazırlanırken önemli detaylardan birisi de uygun fotoğraf kullanımıdır. Ekleyeceğiniz fotoğrafta şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Erkek adaylar için takım elbiseli bir fotoğraf seçimi doğru bir adım olacaktır.
  • Fotoğrafta yüzünüz net bir şekilde görülmeli, bulanık, sisli bir görüntü olmamalıdır.
  • Arka plan rengi tek ve düz bir renk olmalıdır.
Referanslar İlk Bakılan Yerlerdendir

Türkiye’deki insan kaynakları uzmanlarının yüzde 70’inden fazlası, işe alım sürecinde, adayların özgeçmişlerini incelerken, referanslarını önemsemektedirler. Doğru referanslarla en iyi pozisyonlara alınmanız mümkün.

CV Bilgilerinize Sosyal Medya Hesaplarınızı Eklemeyi Unutmayın

İşe alım uzmanlarının sosyal medya hesaplarınıza bakarak, sizin hakkında daha olumlu fikirlere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Sosyal medya hesabınızdan, çalışmak istediğiniz işle ilgili yeterliliğinizi gösteren paylaşımlar, uzman olduğunuz konularda diğer insanlara bilgi paylaşımlarında bulunmanız sizin hakkında olumlu bir izlenim bırakacaktır.

CV Hazırlamada Kişisel Bilgilerin Önemi

Özgeçmişinizin en üstünde, kişisel bilgilerinizin bulunduğu alan vardır. Bu alanda isminiz, soy isminiz, adres, telefon, e-posta, doğum tarihi, doğum yeri, medeni durumunuz gibi kişisel bilgilerinize yer verdiğiniz kısımlar bulunur. Bu bilgileri doğru yazmaya özen gösterin. Unutmayın, iş başvurusunda bulunduğunuz şirket, özgeçmişinizi incelediğinde önce fotoğrafınıza sonra da en üstte bulunan kişisel bilgilerinize göz atacaktır.

Eğitim Bilgilerini yazarken mezun olduğunuz okul ve programları ters kronolojik sıra ile yazmanız gerekmektedir. Yeni mezun adaylar bu kısmı daha yukarıya almalı, iş deneyimine sahip adaylar ise, iş deneyimlerim kısmının altında yer vermelidirler.

Kariyer Hedefleriniz kısmını doldururken başvuruda bulunduğunuz pozisyona göre hedeflerinizi sıralamalı ve o işe en uygun aday olduğunuzu vurgulayan bir ifade biçimi ile yaklaşmalısınız.

Önemli bir nokta da başvurduğunuz pozisyon için gereken yabancı dil bilgisine sahip olmanızdır. Eğer yanlış bilgi vererek, yeterli düzeyde olmadığı halde iyi düzeyde yabancı dil bilgim var diye yazarsanız, işe alım sürecinde bu zaten anlaşılacak ve hakkınızda hiç de hoş olmayan bir tablo oluşmasına yol açacaktır. O yüzden CV hazırlarken yalan söylemeyin. Kendinizi doğru bir şekilde ifade etmeye çalışın. Siz de online ve hızlı Cv Özgeçmiş oluşturmak için bağlantıyı kullanabilirsiniz.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 834 aboneye katılın