istesozluk.com

Bilişim Sektörü Ek İşleri

Bilişim sektörü ek işleri kuşkusuz son 30 yılın en çok değerlenen sektörü. Steve Jobs, Bill Gates, Larry Ellison, Mark Zuckerberg ve daha birçoğu bu sektöre ait. Maaş aralıklarına baktığımızda da oldukça yüksek rakamlar görmek mümkün. Sektörün güzel yanlarından biri ise birçok alana ayrılması. Yani iş imkanının çok olması. C# için geliştirmede bulunan da var Python için geliştirmede bulunanda. Front-End alanında gelişende var, Back-End alanında gelişende. Eğer bu alanda bir iş kuracaksanız ya da kalifiyeli eleman olma yolunda ilerleyecekseniz bir an önce kendinizi geliştirmeniz gerek. 2016 öncü sektörlerler denince akla gelen ilk sektördüri

En Çok Kazandıran Alan

Her yıl en çok kazandıran programlama dili veya departman gelişmekte. Ancak istikrarını koruyan, her zaman çok kazandıran bir alan mevcut. O da Java.  6-7 yıllık Java tecrübesi olan bir yazılımcı aylık 10.000 TL gelire sahip olabilir. Özellikle Android‘in Java altına kurulduğunu düşünürsek bunun gerçekleşmesi hiçde anormal olmazdı.

Uzmanlık ve Deneyimin En Değerli Olduğu Alan

Son 4 yıllık verilere baktığımızda özellikle bir alanın. Bir sektörün oldukça değerlendiğini görmekteyiz. O da SAP. Kurumsal düzeyde 4/1’lik paydadan daha fazlasına sahip. Birçok şirketi kendi altyapısı ile birleştirmekte ve sadece yıllık lisans ücretleriyle bile mevcut giderinin fazlasını kazanmakta.
SAP alanında elde edeceğiniz bir uzmanlık, buna bağlı olarak ERP, FI, ABAP gibi alanlarda elde edeceğiniz deneyim sizin değerinizi arttıracaktır. Çeşitli sertifikalara, seminer geçmişlerine vb. unsurlara sahip olduğunuzu düşünürsekde yukarıda bahsettiğim bir Java geliştiricisinden çok çok daha kazanmanız mümkündür.
Bilişim sektörü çok hareketli bir alan. 20 yıl önce C++ geliştiricileri çok değer görürken şuan bir Java geliştiricisi çok daha fazla değer görebilmekte. Sizin belirlemeniz gereken tek şey hangi alanda ilerleyeceğiniz.

Ek işlerden faydalanmak için yorum yazabilirsiniz.1 Yorum

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın