istesozluk.com

Başarılı Girişimcilerin En Belirgin Özellikleri

Her yıl dünyada birçok kişi kendi işini kurma hayaliyle, çok farklı sektörlere hitap eden sayısız iş girişiminde bulunmaktadır. Fakat bunların birçoğu hedefine varamadan sona ermekte. Çok azının hedeflerine ulaştıkları ve rakiplerinin önüne geçerek maddi ve manevi açıdan başarıyı göğüsledikleri görülmektedir. “Hiçbir başarı tesadüfen elde edilemez” anlayışından yola çıkılarak, bu kişiler araştırılmış ve sonuç olarak belirli ortak vasıflara ve davranış tarzlarına sahip oldukları gözlenmiştir. Peki bir girişimciyi başarıya ulaştıran temel faktörler nelerdir? Başarılı girişimcilerin en belirgin özellikleri nelerdir? Gelin, bu soruların cevaplarını vermeden önce girişimci nedir? Konusuna bir göz atalım.

Girişimci Kimdir?

Kendi iş modelini hayata geçirmek, kendi işini kurarak başarıya ulaşmak ve bundan kazanç elde etmek için, her türlü Araştırma, Geliştirme, Plan Yapma ve Uygulama faaliyetlerini yürüten kişilere denir.

Girişimcilerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Başarı Odaklıdırlar ve Gereken Motivasyona Sahiptirler

Başarılı girişimcilerin temel özelliklerinden birisi her zaman başarı odaklı hareket etmeleridir. Başarıya ulaşmalarında ön etken motivasyonlarını tamamen buna yöneltmiş olmalarında saklıdır. Kendilerine olan özgüvenleri yüksek olan girişimcilerin, başarıya doğru koşarken yollarına çıkan engellerin üstesinden gelmeleri de bir o kadar kolay olmaktadır. Hayatı zafer ve başarılarla dolu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözü de, burada anlatılanları açıklar niteliktedir. “Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise başaracağım diye başlayarak sonunda başardım diyenindir.”

Planlı ve Disiplinli Hareket Ederler

Hiç kuşkusuz planlı, programlı ve istikrarlı hareket etmek başarının en önemli nedenlerinden biridir. Bu açıdan her girişimcide mutlaka bu vasıfların bulunması gerekir. Girişimciler kendi proje ve fikirlerini modellendirmek için iş planı yapmak zorundadır. Böylece somut ve detaylı bir şekilde kafasında kurguladığı iş modelini kolayca uygulayabilir. Bu aslında başarıya giden uzun yolun, kısa bölümlere ayrılarak daha ulaşılabilir bir hale getirilmesidir. Aynı zamanda işgücünün sağlıklı olarak kullanımı, zaman ve finans yönünden tasarruflu hareketi de sağlayarak uygun adımların atılmasını sağlamaktadır. Henry Clausen’in dediği gibi: “Her başarılı insanın bir planı, her başarısız insanın bir mazereti vardır.”

Yaratıcı Fikirler Üretirler

İyi bir girişimci başkalarının göremediği yeni fırsatları zamanında görerek hareket eder. İş alandaki gelişmeleri yakından takip eden bu girişimciler, tıpkı satrançtaki gibi gidişata bakarak, 3-4 hamle sonrasını hesap ederek doğru hamlelerle her zaman rakiplerinin önüne geçerler. İş hayatında yaratıcı düşünme becerisine sahip olan girişimciler, özgün projelerle insanların dikkatlerini çekerek, her zaman ön planda olmayı becerirler. Başarılı girişimciler sanki hayat felsefesi olarak şu sözü benimsemiş kişilerdir. “Sen olan şeyleri görüp, ‘Neden’ dersin. Ben olmayan şeyleri hayal edip ‘Neden olmasın’ derim. (Bernard Shaw)

 

 

Risk Almayı Severler

Gerçekten de iş hayatında başarılı olmak istiyorsanız risk almaktan korkmamalısınız. Başarıya ulaşan tüm girişimcilerin hayatları aldıkları risklerle doludur. Microsoft’un kurucusu Bill Gates, dünyanın en büyük otomobil markalarından olan Ford’un kurucusu Henry Ford, Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos ve daha sayamadığımız binlerce başarılı girişimci risk almaktan çekinmeyip yola çıktılar ve başarıya ulaştılar. Risk alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, tüm olasılıkların baştan iyice düşünülüp ona göre bir hazırlık evresinden geçmektir. Yani gözü kapalı işe atlamamak, yapılacak işin tüm yönleri detaylı şekilde analiz edilerek riski minimum seviyeye indirmektir. Ünlü Yunan düşünürü Sokrates’in şu sözü aradan binlerce yıl geçmesine rağmen hala geçerliliğini korumaktadır. “Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.”

 

Sonuç olarak her girişimci yukarıda belirttiğimiz özellikleri taşımalı ve daima yaratıcı düşünen, planlı, disiplinli, liderlik becerileri olan ve yenilikçi fikirlere açık kişiler olmalıdırlar. Bu özellikler, onların başarıya giden yoldaki en büyük yardımcılarıdır.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın