istesozluk.com

B2B ve B2C Ne Demek ve Arasındaki Farklar

Son zamanlarda en çok karşıma çıkan iki farklı terim görüyorum. Bende araştırarak bu terimlerin ne anlama geldiklerini hem öğrenmek adına hem de sizlerle paylaşarak sizi de bilgilendirmek adına kaleme almak istedim. İşte zor bir soru olan B2b ve B2C nedir ve arasındaki farklar nelerdir inceleyelim.

B2B nedir ?

B2b aslında üretici firmadan veya ithalatçı firmadan perakendeci firmaya ardından da son kullanıcıya ulaştırılan sisteme verilen genel isimdir. Ülkemizde b2b şirketlerinin gereken popülerliğe ulaşmama sebeplerinden en büyüğü ise firmaların internet dünyasını hala etkin şekilde kullanamamasından kaynaklanmaktadır.

B2C nedir ?

B2C sistemlerinde ise firmadan direkt olarak son kullanıcıya ulaştırılan sisteme verilen genel addır. Ülkemizde bu sisteme en büyük örnekler hizlial , hepsiburada gibi siteler bulunmaktadır. Dünya’ca ünlü olan Amazon.com’da B2C şirketler arasında listede ilk sıradadır.

B2B ve B2C Arasındaki Farklar

Bu iki elektronik işletme yönetimindeki fark B2B üreticiden – satıcıya, satıcıdan – alıcıya yönlendirirken B2C sistemlerinde ise durum üreticiden direkt olarak son kullanıcıya yani alıcıya ulaştırılmasıdır. B2B açılımı Business to business olarak nitelendirilirken B2C açılımı ise İngilizce olarak Business to Consumer olarak bilinmektedir.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 836 aboneye katılın