istesozluk.com

ARGE nasıl yapılır?

Araştırma ve geliştirme kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşan Arge’nin başarılı olması için bazı unsurları bünyesinde barındırması gerekir.

Takım ruhu içerisinde çalışmak

Arge’nin olmazsa olmaz unsurlarından biri takım ruhudur. Yeni bir proje hiçbir zaman tek başına yapılamaz. Departmanlar arası uyum ve iletişim projenin başarıya ulaşması için önemli anahtarlardan biridir. Arge departmanı içerisinde yapılan iş bölümleri projenin hızını belirler.

Yetkinlikler birbirine yakın olmalıdır

Bir projenin ilerleyiş hızını ekip içerisinde yer alan en yavaş eleman belirler. Bu yüzden proje içerisinde yer alan çalışanların yetkinlikleri birbirine yakın olmalıdır. Zayıf kişiler ise eğitimlerle beslenerek diğerlerinin hızına yaklaştırılmalıdır. Bu sayede çok daha iyi bir uyum sağlanır.

Pazar araştırması iyi yapılmalıdır

Bir ürün veya hizmet hayata geçirilmeden önce iyi bir pazar araştırması yapılmalıdır. Bu noktada müşterinin beklentileri, pazarın büyüklüğü ve tokluğu son derece önemlidir. Projeniz çok iyi olabilir, birçok özelliği içerisinde barındırabilir fakat bu özellikler müşteri isteklerinden fazlaysa yine başarılı bir proje yaptığınız söylenemez. Bu yüzden her zaman müşteri isteklerini ön planda tutarak istenene cevap vermelisiniz.
Pazarın geliştirdiğiniz hizmete veya ürüne ne kadar aç olduğu da iyice araştırmalıdır. Tok bir piyasaya yeni bir ürünle girmek hüsranla sonuçlanabilir. Bu yüzden veri ambarı sistemleriyle insanların yönelimleri ve ihtiyaçları iyi bir şekilde süzülmelidir. Kalite, maliyet ve zaman üçlüsü doğru bir şekilde kullanıldığında kar etmek kaçınılmazdır.Yorum Yaz

abonelik
Ek iş fırsatlarından ilk önce haberdar olmak için aşağıdan abone olun.

Diğer 835 aboneye katılın